Maľovaním interiéru, exteriéru, či nábytku dokážeme spestriť aj tie najtmavšie kúty a prebudiť k životu staré kusy zariadenia, ktoré by inak skončili na smetisku aj so svojím príbehom. Ako však udržať pri živote farby, ktoré pri renovácii používate?

Či už ste natreli veľkú stenu, alebo malú policu, väčšinou sa farba zvýši a vyhodiť ju by bola škoda. Nie každý chce skladovať farby v dome, pretože obsahujú prchavé látky a rôzne chemikálie. Z tohto dôvodu sa zvyšné farby ani nesmú vyhadzovať do komunálneho odpadu, či vyliať do výlevky. S nepoužitou farbou nakladáme ako s chemikáliou a je potrebné odniesť ju do zberu škodlivého odpadu.

Ak sa ale so svojím obľúbeným odtieňom rozlúčiť nechcete, hoci preň momentálne nemáte využitie, odložte si ho na neskôr. Máme pre vás pár zaručených tipov, s ktorými vaša farba môže prežiť mnoho dní, či týždňov, aby opäť zažiarila keď príde ten správny čas.

Aj kriedové farby treba skladovať správne

Skladovanie farieb má svoje špecifiká. Určite uznáte, že najviac im hrozí znehodnotenie počas dlhých zimných mesiacov, keď teploty vonku klesajú pod bod mrazu. Uvedomujúc si tento fakt už viac neodkladajte farby do záhradného domčeka, či kôlničky.

Je potrebné skladovať ich na chladnom, nie však príliš studenom, zato suchom a tmavom mieste a chrániť pred slnečným žiarením, či vlhkom. Že vám farba zamrzla zistíte už pri zbežnom pohľade. Jej konzistencia sa zmení, farba má hrudky a je prakticky nepoužiteľná.

Ideálna teplota vhodná na skladovanie farieb sa pohybuje v rozmedzí od 10 – 15 ᵒC. Tieto kritéria hravo spĺňa pivnica, ale tiež technická miestnosť, kotolňa, alebo napríklad vhodne upravené zádverie. Vyčleňte im dostatok miesta a ukladajte tak, že pri náhodnom prevrhnutí nedôjde k rozbitiu nádoby, alebo vytečeniu farby.

Miesto ušetríte, ak použitú farbu prelejete do menšieho uzatvárateľného pohára, ktorý je vzduchotesný a zabráni prívodu vzduchu. Maliarski majstri odporúčajú vložiť na povrch farby do otvorenej nádoby alobal a jemne ho pritlačiť. Vytlačíte tak vzduchové bubliny. Ďalšou overenou metódou je položiť na otvorenú nádobu igelit, uzavrieť a otočiť hore dnom. Farba tak vytvorí akúsi poistku, cez ktorú sa vzduch nedostane do vnútra a nebude pracovať.

Pokiaľ farbu nechcete prelievať a na jej uskladnenie si ponecháte pôvodnú nádobu, poriadne očistite závity a tiež veko. Minimalizujete tak medzery, ktoré by po uzavretí utvorili vzduchu cestičku dnu k farbe.

Ako skladovať kriedové farby Vintro Chalk Paint?

Kriedové farby Vintro sú riediteľné vodou. Vzhľadom k tomu sú na nízke teploty citlivé. Hlavne zvyšky použitej farby, ktorá bola riedená vám pri teplotách pod nulou zamrznú. Vyberajte teda miesto ich uskladnenia obozretne. Bola by škoda stratiť čo i len jednu kvapku.

Ako sme už spomenuli vyššie, predpokladom úspešného skladovania je suché a chladné miesto (s primeranou teplotou) bez priameho slnečného žiarenia. Keďže farby Vintro Chalk Paint boli navrhnuté ekologicky, obsahujú minimum prchavých látok. V prípade, že nemáte pivnicu, sklad, ani garáž, môžete ich bez obáv skladovať vnútri vášho domu, či bytu.

Myslite však na umiestnenie nádoby s farbou. Pokiaľ ju máte v sklenenom pohári, môže sa pri neopatrnej manipulácii ľahko rozbiť a vy nielenže prídete o zvyšnú farbu, ale tiež k zbytočným povinnostiam s čistením a upratovaním. Vyberajte preto nádobu menšiu ako pôvodné balenie, ktorá bude čo najviac zaplnená farbou, aby sa tak minimalizoval podiel vzduchu vnútri. Zároveň zaberie menej miesta.

Vhodné je uskladniť farbu na zemi, či v nízkej polici, no mimo dosahu zvedavých detských očí, alebo štvornohých členov domácnosti. Ak sa i prevrhne, riziko, že sa fľaša, či pohár pri páde z menšej výšky rozbije je menšie, ako keby ste farbu uložili na najvyšší regál. Má tiež zmysel skladovať nádobu s farbou v kartónovej krabici, ktorá v prípade nehody zachytí rozliatu farbu a ušetrí vašu podlahu.

Skladovanie farieb v zime

Malé zhrnutie ako skladovať kriedové farby v zimných mesiacoch:

  • Tmavé suché miesto s teplotou okolo 10 – 15 ᵒC. Vyvarujte sa vlhkým pivniciam, ak skladujete farbu v plechovke. Pri vysokej vlhkosti začne plechovka po čase korodovať a hrdza, ktorá vznikne, môže farbu znehodnotiť. V tomto duchu je dobré vyhnúť sa aj vlhkým betónovým podkladom.
  • Bez prívodu vzduchu.
  • V primerane veľkej vzduchotesnej nádobe, ktorú prekryjeme igelitom a následne uzavrieme vrchnákom.
  • Nádoba uložená hore dnom minimalizuje prívod vzduchu.

 

Vyhnite sa týmto chybám:

x Skladovanie v nezateplenom záhradnom domčeku, či kôlni, kde teplota v zime klesá pod 0 ᵒC

x Skladovanie v dosahu detí, alebo zvierat

x Skladovanie na príliš vysokých policiach, kde je riziko rozbitia príliš vysoké

x Skladovanie vo veľkých nádobách. Nie je nevyhnutne zlé, ale takéto nádoby zaberajú príliš veľa miesta a riziko, že farba uschne je o čosi vyššie pre obsah vzduchu v nádobe.

Skladovanie farieb v lete

V lete si farby rovnako vyžadujú suché a chladné miesto. Vyhýbajte sa prehriatým miestnostiam a tiež nevystavujte nádobu s farbou priamemu slnečnému žiareniu.

Keď si to takto zhrnieme, pravidiel ako skladovať kriedové farby je iba pár. Je to nenáročné a zvládne to každý hobby maliar. No aj tieto malé kroky vám môžu ušetriť eurá navyše za kúpu novej farby a nám všetkým životné prostredie. Buďte teda kreatívni pri práci a zodpovední pri skladovaní svojich obľúbených farieb.