Miesto kde to žije. Taktiež miesto, kde sa stretáva celá rodina pri spoločnom trávení voľného času a relaxe, miesto v dome, ktoré predstavíte návštevám. Obývačka je srdcom domova. Býva najväčšou miestnosťou v dome či byte, a tiež tou, na ktorej zariaďovaní si domáci dávajú najviac záležať. Cíťte sa vo svojej obývačke príjemne, zariaďte si ju podľa svojho vkusu a cítenia. My vám k tomu prinášame pár drobných tipov, o ktoré sa pri jej zariaďovaní môžete oprieť. Nechajte sa previesť krok za krokom tajomstvami zariaďovania obývacej izby.

Vyberáme nábytok do obývačky

Bývate vo veľkom dome, malom byte, alebo mezonete? Nie je bývanie ako bývanie a nie je obývačka ako obývačka. Tie vo vilách, domoch a mezonetoch poskytujú domácim viac priestoru ako obývačky v bytových domoch. Ak ste teda šťastným majiteľom väčšieho priestoru, využite ho nápadito a štýlovo a podčiarknite tak dušu svojho bývania.

Ak vlastníte iba malý bytík, nezúfajte. I ten si zariadite útulne, moderne a vkusne, všetko je to o kompromisoch a dobre zvolenom nábytku. A toho sú v dnešnej dobe plné nábytkové domy, takže i vy máte z čoho vyberať.

Gauč

Gauč považujeme za najdôležitejší kus nábytku v obývacej izbe. Všetko ďalšie zariadenie obývačky sa odvíja od jeho umiestnenia. Vo veľkých priestoroch si doprajte luxus rozmerného gauča. Ponúkne pohodlie pri sledovaní televízie, ale aj v polohe ležmo pri leňošení, či čítaní. Veľký gauč na seba ihneď strhne pozornosť pri vstupe do miestnosti. Ak ste odvážny typ, siahnite po výraznom odtieni vašej obľúbenej farby. Nič však nepokazíte, ak bude gauč v neutrálnej béžovej, bielej, krémovej, či hnedej farbe. Vo veľkom priestore bez obáv siahnite i po tmavých odtieňoch, ktoré tu vyniknú. Umiestnite ho kúsok od steny, prípadne do priestoru. Podporíte tak vzdušný pocit z miestnosti. Priestor za gaučom nechajte voľný, alebo tam položte drobnú komodu, či stolček s kvetinami.

 

Majiteľ malej obývačky má hneď niekoľko možností. Uprednostnite menší gauč, prípadne zostavu pozostávajúcu z menších častí. Rozložte ju podľa možností priestoru a získate dostatok miesta na sedenie aj v malom byte. Ak máte v obývačke okno, umiestnite gauč pod okno. Zaplníte tak priestor, ktorý by z veľkej časti ostal nevyužitý.

Z farieb vyberajte obozretne pastelové a svetlé odtiene, ktoré znásobujú pohodlie a pocit útulnosti a zároveň priestor opticky zväčšia. Neutrálne farby patria tiež na steny obývačky a to bez ohľadu na jej veľkosť. Ak túžite po dávke extravagancie, vyberte si jednu stenu, ktorej doprajete výraznú farbu. Väčšina ľudí si vyberá tú za televízorom a obývacou zostavou. Podčiarknite jej krásu tak, že stenu za ňou vymaľujete kontrastnou farbou.

 

Kreslá

Kreslá patria do obývačky rovnako ako gauč, či sedačka. Mali by ju dopĺňať, prípadne byť z rovnakej zostavy. Ale i odlišné kreslo môže byť fajn a vytvoriť zaujímavý akcent v celej miestnosti. Vyberajte také, ktoré sa vám páčia, nezaberú priveľa miesta a cítite sa v nich príjemne.

 

Konferenčný stolík

Pre pocit pohodlia nevyhnutná súčasť obývačky. Konferenčný stolík slúži na odkladanie televízneho ovládača, časopisov, či kníh, ale tiež kávy a pohostenia pre návštevy. Na výber je ich veľké množstvo. Konferenčný stolík by mal dopĺňať zariadenie obývačky a jej štýl. Môžete siahnuť i po celej obývacej zostave, ktorej súčasťou je tiež stolík rovnakého dizajnu, alebo naopak, zvolíte stolček samostatne. Stále však majte na pamäti, že pre pocit harmónie má byť každý kus nábytku v rovnakom štýle, aby navzájom nepôsobili rušivo.

Neviete nájsť vhodný konferenčný stolík, ktorý by ladil s miestnosťou a jej zariadením? Nevadí, skúste si ho premaľovať. Kriedové farby Vintro slúžia práve takémuto účelu. Možno ich použiť na rôznorodé povrchy od stien, cez drevo, laminát, kov, sklo, až po plasty. Sú preto skvelým nápadom pri zariaďovaní tón v tóne.

Vyberte si kriedové farby na steny v jemných farbách, a na stolček použite odtieň, v ktorom sú ladené závesy, vankúše, alebo doplnky. Ak si ideálny odtieň neviete vybrať, môžete si ho i namiešať. Vintro Chalk Paint sú riediteľné vodou, ale dajú sa tiež miešať navzájom a vytvárajú tak nekonečný rad možností.

Pri natieraní dreveného konferenčného stolíka ho najprv dobre očistite od prachu. Podložte ho kartónom, aby kvapky farby, ktoré po práci ostanú neboli na podlahe. Vďaka vysokému obsahu pigmentov môžete farby aplikovať priamo na očistený drevený povrch. Ak sa rozhodnete pre diametrálne iný odtieň, ako je ten pôvodný, použite pre zjednotenie primer.  Schne rýchlo a farba naň dobre chytá. Po uschnutí farby ešte stolček prelakujte bezfarebným lakom Vintro. Poskytnete mu tak skvelú ochranu pred škrabancami a opotrebením, keďže ide o kus nábytku, ktorý sa často používa.

Aj konferenčný stolík môže disponovať dodatkovým úložným priestorom, čo je dobrá správa predovšetkým pre majiteľov menších obývačiek. Uložíte tu knihy, utierky, alebo podložky pod pohár, sami iste nájdete pre tento priestor najlepšie využitie.

 

Knižnica

Knižnica patrí do obývačky. V každej domácnosti sa nájde aspoň malý knihomoľ. Knižnica je ale skvelým kúskom nielen pre nich. Priestor obývačky zútulní a pôsobí veľmi príjemne. A vojde sa naozaj všade. Ak máte voľnú stenu zaplňte ju knižnicou od podlahy až po strop, z jednej strany na druhú. Do prázdnych poličiek uložte niekoľko kníh, aby nepôsobila preplnene, a ak vám ešte ostalo miesto, postavte do voľných políc milú dekoráciu, drobné kvety, sošky, alebo zarámované fotografie. Rovnako môžete zaplniť i menej rozľahlú knižnicu. V niektorých obývačkách uvidíte i knižnice, ktoré slúžia ako náhrada obývacej zostavy. Do stredu takejto knižnice, rovno medzi knihy patrí samozrejme televízor. Tak, ako akýkoľvek iný kus nábytku v obývačke, i knižnicu môžete premaľovať kriedovými farbami podľa vášho vkusu. Veď i starý kúsok po babičke môže nájsť uplatnenie v modernej domácnosti.

 

 

Komoda

Kedysi obľúbené, no ťažkopádne obývacie steny z masívu v súčasnosti hojne nahrádzajú komody. Priestor s nimi pôsobí vzdušne, no stále útulne. Nie je preto ničím výnimočným, že namiesto nábytkovej steny slúži na umiestnenie televízora menšia komoda. Je skvelá do veľkých i malých obývačiek a poskytuje relatívne dosť úložného priestoru. Finančne je uprednostnenie komody pred obývacou stenou tiež dobrým nápadom.

 

Úložný priestor a poličky

Miesto na drobnosti, dekorácie, či hodiny. Otvorené poličky sú funkčným kúskom, ktorý pomáha vytvoriť z domu domov a z obyčajnej obývačky tú čarovnú. Malé, či veľké, dlhé, alebo krátke, poličky sú žiadaným doplnkom. Rovnako tak i úložný priestor rafinovane skrytý pred svetom v kusoch nábytku ako spomínaný konferenčný stolík, ale tiež stoličky, lavice, či gauč a kreslá. Do takéhoto úložného priestoru patrí všetko, čo má byť skryté, ale zároveň po ruke. Nešetrite na úložnom priestore v obývačke, je to vec praktická a potrebná.

 

 

Ako zariadiť obývačku spojenú s kuchyňou

Špecifikom obývačky spojenej s kuchyňou je veľký, zvyčajne presvetlený priestor, ktorý spája dve miestnosti a tiež dve rôzne úžitkové funkcie. Takéto členenie je bežnou súčasťou moderných novostavieb, ale čoraz častejšie je videné i v bytoch, kde ho docielime menšou rekonštrukciou. Malé izby opticky zväčšuje a umožňuje viac pohybu. Hlavne drobné kuchyne, kde vojde iba malý stôl a dve stoličky, si majitelia radi prepájajú s obývačkou. V nej následne umiestňujú jedálenskú súpravu. Získava sa tým viac priestoru na prácu v kuchyni, ale tiež pohodlnejší stolovací kút.

Ak ste si i vy vybrali túto variantu, umiestnite jedálenský stôl a stoličky na miesto, kde je dostatok svetla a priestoru, aby sa okolo stola dalo poľahky prejsť i s plnými rukami dobrôt. Ideálne je, ak takéto miesto nájdete v obývačke, no čo najbližšie ku kuchynskej časti. Obývací priestor ako celok tak ostane nenarušený.

 

Zariaďujeme obývačku podľa štýlu

Inšpirujte sa pri zariaďovaní svojej obývačky vybranými štýlmi a vytvorte si domov svojich snov.

Škandinávsky štýl

Začíname škandinávskym štýlom, pretože patrí medzi tie najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie pri zariaďovaní interiéru. A nemajú ho v obľube iba architekti a dizajnéri. Javí sa príjemne, pretože je jednoduchý, dá sa ľahko kombinovať, meniť, či dopĺňať. Zároveň pôsobí útulne a prirodzene, lebo do interiéru prináša prvky prírody. Strohý, no útulný, využívajúci prírodné materiály…aj takto by sme ho mohli charakterizovať jednou vetou. Viac o tom, ako si zariadiť bývanie v škandinávskom štýle si prečítate na našom blogu.

 

Hygge

Hygge pochádza z Dánska, no za ostatné roky sa preslávil vo všetkých kútoch sveta. Kto by odolal útulnému zariadeniu izby, ktoré navodzuje pocit tepla, pohody a šťastia? Chcete mať v obývačke hygge i vy? Pripravte si papuče a šálku teplého kakaa, prikryte sa teplou dekou, a vychutnajte si relax v útulnej sedačke v prírodných tónoch zdobenej vankúšmi pri svetle sviec a ohňa ticho praskajúceho v krbe. Ak chcete hygge dotiahnuť do dokonalosti, použite náš návod.

 

 

Rustikálny štýl

Drevo a kameň sú základnými stavebnými jednotkami, na ktorých je postavený rustikálny štýl. Tu neprejdú kompromisy, nábytok je originálny masív, ktorý vyzerá na svoj vek, plné drevené trámy na strope, kovové lampy, či luster a kamenný obklad. Prírodné materiály ako kožušiny, či vlna vašu rustikálnu obývačku skvele doplnia a zútulnia. Rustikálny štýl pôsobí luxusne a nadčasovo, preto sa oplatí do neho investovať. Ako na to? Začnite prečítaním tohto článku.