Majitelia rodinných domov väčšinou disponujú dostatkom obytného priestoru. Je to jedno zo základných kritérií, ktoré posudzujeme pri stavbe domu. Nie vždy sa však podarí zladiť štvorcové metre s rozpočtom a je nepísaným pravidlom, že stavba alebo kúpa domu si žiada kompromisy. Dom sa nedá nafúknuť, dá sa však určite uvažovať o tom, ako čo najefektívnejšie využiť priestor, ktorý máme k dispozícii. A tak, keď ste už na prízemí zabývaní, je najvyšší čas pozrieť sa čo ukrýva podkrovie vášho domčeka.

Podkrovie: váš kreatívny projekt  

Pre bývanie musí podkrovie spĺňať základné požiadavky. Aby ste sa tu mohli pohybovať bez obmedzení, malo by byť podkrovie pochôdzne. Ideálny podkrovný priestor na bývanie nájdete pod sedlovou strechou s bežným sklonom 45 stupňov.  Máte takú? Výborne! Postavte sa na prah vášho podkrovia a poriadne sa rozhliadnite. Vidíte tu útulnú detskú izbu, pracovňu, či zašívareň? Vidíte tu hotový malý byt, obývačku, alebo dokonca i kuchyňu? Dobre si premyslite, ako by sa plocha podkrovia dala využiť efektívne a zároveň efektne.  Chce to odborný pohľad, preto je dobré prizvať si na pomoc projektanta. Ten má v oku rozloženie podkrovia, svetlo, uhol strechy, a mnoho iných vecí, ktoré sa dajú využiť v prospech priestoru, no laik ich nemusí spozorovať.

Než sa pustíte do prerábania

Okrem spomínaného projektanta budete potrebovať ešte zopár pomocných rúk. A budú to ruky statika, ktorý by mal pre bezpečnosť všetkých posúdiť, či je podkrovie obývateľné, či strop domu unesie ďalšie podlažie, ako sú na tom drevené trámy strechy a mnoho ďalších vecí, ktoré budú predmetom záujmu stavebného úradu. Na zobytnenie podkrovia je totiž potrebné dostať stavebné povolenie. A k tomu budete potrebovať projekt spolu so statickým posúdením. Prestavba podkrovia teda vyžaduje osloviť viacerých odborníkov, na ktorých ste sa obrátili pri stavbe či prestavbe domu.

Svetlo a osvetlenie v podkroví

Svetlo dostanete do podkrovia pomocou svietidiel. To je tá jednoduchšia časť. Okrem nich totiž pre reálne využívanie priestoru na bývanie bude potrebné aj denné svetlo. Možností, ako presvetliť podkrovie denným svetlom je hneď niekoľko. Najjednoduchším spôsobom je osadiť strešné okná. Priamo zo strechy tak dostanete do podkrovia toľko svetla, koľko potrebujete. Ideálne je vybrať si strešné okná v šírke krokiev, inak počítajte s prácami navyše. Alternatívou k strešným oknám sú vikiere. Tie si ale vyžadujú zložitejšie stavebné úpravy. Môže to ale stáť za to, pretože oproti strešným oknám má vikier hneď niekoľko výhod: možno vetrať aj počas daždivých dní, či v zimných mesiacoch pri snehových prehánkach, býva lepšie dosiahnuteľný a jednoduchšie sa s ním manipuluje, nezasneží vám ho pri prvej poriadnej zime a i výhľad z neho býva o poznanie lepší ako pohľad na nebo a rátanie oblakov. Nemenej zaujímavou alternatívou na presvetlenie podkrovia je sklenená stena na vstupe do podkrovia, resp. veľké francúzske okná. Tie poskytnú omnoho viac svetla a to takmer po celej šírke a výške podkrovného priestoru. Treba však myslieť i na to, že tým ponúkate pohľad do súkromia všetkým naokolo. Pri výbere okien, či sklenených dverí do podkrovia nezabudnite na to, že v letných mesiacoch vás môže slnko poriadne potrápiť, a tak čím väčšie okná a sklenené dvere, tým viac tepla v podkroví. Francúzske okná do podkrovia teda áno, ale s orientáciou na východnú, možno južnú stranu, aby vám v auguste slniečko nepieklo až príliš.

Zateplenie podkrovia

Ďalšou dôležitou súčasťou prerábky podkrovia je jeho zateplenie. Pokiaľ ste neplánovali podkrovie využívať, pravdepodobne máte strechu izolovanú, no nie zateplenú po celej ploche. Je to dôležité, pretože okrem chladných mesiacov tu budete tráviť čas aj v horúčavách a tie sú pod nezateplenou strechou oveľa intenzívnejšie. Pri zatepľovaní podkrovia urobíte najlepšie, ak sa poradíte so skúsenými majstrami.

Kúrenie v podkroví

Kúrenie v podkroví má svoje špecifiká. Je rozumné umiestniť radiátory pod okná, zamedzíte tak zvýšenej kondenzácii a následnej vlhkosti, ktorá môže pod strechou spôsobiť nemálo problémov. Radiátory použite v závislosti od veľkosti priestoru, aby dokázali vytvoriť dostatok tepla pre celé bývanie pod strechou. Pokiaľ máte v dome krb, v zime môžete využiť to, že pri kúrení v krbe sa teplo rozlieva nielen po dome, ale stúpa hore. Nechajte si teda vchod do podkrovia otvorený a budete mať teplučko. V lete sa o všetko postarajú slnečné lúče.

Podlaha v podkroví

Podlaha podkrovia to je strop domu. Väčšinou sa skladá z masívnych drevených hranolov  a dosiek. Na vyrovnanie podlahy na úroveň hranolov sa najčastejšie používa násyp keramzitu, ktorý podlahu príliš nezaťaží a disponuje výbornými izolačnými vlastnosťami. Pre lepšie odhlučnenie možno položiť ešte vrstvu izolácie a následne sadrokartón, či dosky. Na takto pripravenú podlahu môžete ukladať vybranú plávajúcu podlahu, alebo obklady.

Nábytok do podkrovia

Skôr než začnete do pripraveného podkrovia ťahať hore schodmi ťažkú skriňu z masívu, vezmite do ruky meter. Nie každý kus nábytku nájde miesto pod šikmou strechou, nie každá ťažká skriňa je dobrý nápad na zaťaženie podkrovnej podlahy. Prejdite sa teda po podkroví s metrom v ruke, a spíšte si koľko miesta vám ktorá časť ponúka. Následne ten istý meter použite na police, skrinky a komody, a postupne si vytvorte plán rozmiestnenia nábytku. Môže sa stať, že bude potrebné volať aj šikovného remeselníka, či stolára, ktorý vám vyrobí úložný priestor na mieru. Je to dobré riešenie pre maximálne využitie potenciálu vášho priestoru pod strechou.  Priložiť ruku k dielu môžete i sami. Farby dokážu v tomto špecifickom priestore zázraky. Je známe, že svetlé farby priestor opticky zväčšujú a rozjasňujú. Podkrovie domu nebýva rozľahlé, a každé presvetlenie je vítané. Nemusíte hneď kupovať nový nábytok. Použite ten, ktorý máte k dispozícii a premaľujte ho na svoj obraz kriedovými farbami. Výhodou maľovania nábytku je, že si viete zariadiť interiér tón v tóne a navodiť tak nerušivú príjemnú atmosféru, ktorá čaro podkrovia znásobí. Použite kriedové farby i na steny podkrovia a vytvorte si z neho útulné kráľovstvo.

Tipy na využitie podkrovia

Pre inšpiráciu ako naložiť s nevyužívaným podkrovím prinášame naše tipy.

Pracovňa v podkroví

Nenájdete v dome miesto, ktoré vám poskytne lepšie zázemie pre pracovňu ako je podkrovie. Je dostatočne oddelené od zvyšku domu, poskytuje potrebné súkromie a pokoj na prácu a hoci by sa vás deti dožadovali, do podkrovia sa za vami dostanú iba ak to budete chcieť vy. Priestoru tu máte dosť, a tak môžete experimentovať a vytvoriť si účelnú a zároveň útulnú miestnosť, kde vám práca pôjde od ruky.

 

 

Šatník v podkroví

Rozľahlý šatník, kde sa dajú uskladniť veci po deťoch, či tie, ktoré sú práve mimo sezóny je snom každej domácej panej či mladej slečny. Nemalo by chýbať veľké zrkadlo a skrine s posuvnými dverami. Konečne miesto, kde bude vo veciach poriadok.

 

 

Ateliér v podkroví

Každá umelecká duša sníva o ateliéri v podkroví. Tento romantický priestor necháva voľnú uzdu našej fantázii a sníva sa tu akosi ľahšie. Zároveň ponúka dostatok priestoru pre výstavu vašich diel a súkromie, ktoré pri práci umelec potrebuje. Či už to bude malý umelecký kútik alebo hotová galéria, podkrovie je tým správnym miestom pre váš ateliér.

 

 

Spálňa v podkroví

Snívate o spaní pod hviezdami? Nemusí to byť pod holým nebom, kde vás budú rušiť zvláštne zvuky a štípať komáre. S veľkým stropným oknom sa môžete kochať pohľadom na nebo a zaspávať pod hviezdnou oblohou, no zároveň komfortne v pohodlí vašej postele.

 

 

Detská izba v podkroví

Deti budú svoju podkrovnú izbu milovať. Radi sa skrývajú a s vekom rastie ich potreba absolútneho súkromia. Preto detská izba oddelená od zvyšku domu znie ako splnený sen. Stačí vkusne zariadiť a vaše ratolesti sa môžu sťahovať. Predelením priestoru viete v podkroví vytvoriť aj viacero detských izieb, či oddeliť chlapčenskú a dievčenskú izbu tak, aby mal každý potomok dostatok súkromia a bol spokojný. Bonusom pre rodičov je, že vám tajne neutečú na party cez okno. Dúfajme.

 

 

 

Obývačka v podkroví

Nechajte si priestor v podkroví otvorený a získate rozľahlú miestnosť, ako stvorenú pre obývačku. Spoločné rodinné chvíle vo veľkom otvorenom priestore majú úplne iné čaro.

 

Kuchyňa v podkroví

Hoci podkrovná kuchyňa nie je úplne bežná, pokiaľ máte k dispozícii všetko potrebné pre jej bezproblémový chod, smelo do toho. Presvetlené podkrovie dodá kuchyni osobité kúzlo a varenie v nej bude zážitkom.

 

 

Knižnica v podkroví

V neposlednom rade je podkrovie dokonalým priestorom pre odpočinok v súkromí. Vytvorte si tu malý čitateľský kútik, alebo knižnicu, pohodu znásobí mäkká pohovka pri strešnom okne, alebo sedací vak. Už len šálku čaju do ruky, a máte podkrovie využité ako z rozprávkovej knihy.