Ako vymaľovať detskú izbu?

Vymaľovať detskú izbu zvládnete aj vlastnými silami. Je to práca nenáročná, ktorá toleruje chyby a necháva priestor napraviť svoje omyly. Skúste to a túto robotu si doma zamilujete. S malou námahou dokážete veľké zmeny vo vlastnom bývaní a budete mať dobrý pocit vždy, keď vojdete do miestnosti. Pretože bude vymaľovaná na váš obraz.

Kým maľovanie vstupnej haly, obývačky, či spálne nekladie veľmi vysoké nároky na výber farby, detská izba je už o niečom inom. Spoločné priestory domu či bytu väčšinou nechávame v neutrálnych farbách, pretože tak pôsobia príjemne a nenútene.

Pri vstupe do detskej izby však vchádzate do celkom iného sveta. Sveta fantázie, zábavy a hier, kde je všetko možné. Deti by sa vo svojej izbe mali cítiť príjemne a bezpečne, zároveň je to ich súkromný kúsok zeme, kde treba pamätať nielen na zábavu ale aj načerpanie nových síl. Nesmú chýbať nálepky, kresby, obrázky, či vkusné doplnky.

Keďže detská izba musí spĺňať mnoho funkcií, jej maľovanie a zariaďovanie sa na prvý pohľad javí ako komplikovaný problém. Nemusí to tak byť, poradíme vám, ako vymaľovať izbu vašich ratolestí tak, aby sa v nej cítili dobre a aby ste radosť z dobre vykonanej práce mali doma všetci.

 

Farby do detskej izby

Farebná škála používaná pri maľovaní detskej izby je veľmi široká. Zo skúseností však možno povedať, že existuje niekoľko odtieňov, ktoré preferujú samotné deti. Pri výbere toho vášho pamätajte i na psychológiu farieb. Je známe, že farby, ktoré nás obkolesujú, majú vplyv na naše pocity, náladu i prežívanie. Rozoberme si to teda na drobné.

Všeobecne rozlišujeme teplé a studené farebné tóny. Do detskej izby sa hodia oboje. Pri maľovaní nie je rozhodujúce len to, ako farba na človeka pôsobí, ale tiež vek dieťaťa, jeho osobnosť, povaha a jeho vlastné preferencie vo farebnej škále.

Farby na steny

Pri najmenších deťoch a bábätkách toho stačí málo. Hoci deti reagujú na sýte farby a môžu byť pre ich rozvoj veľmi podnetné, platí pravidlo, že menej je viac. Prestimulované bábätko sa skoro unaví, bude nervózne a viac plačlivé. Nič preto nepokazíte, ak prvú detskú izbu zariadite v neutrálnych tónoch, predovšetkým na veľkých plochách stien.

Výrazné nech sú doplnky a textílie, to bude stačiť. No ani tu to nepreháňajte. Napríklad taká sýta červená pôsobí agresívne a posilňuje energiu, ak je vaše dieťatko hyperaktívne, vynechajte ju úplne. Obľúbenými sýtymi farbami sú oranžová – DEEP SAFFRON alebo PUMPKIN, ktorá podporuje hranie a dobrú náladu, taktiež žltá SUNFLOWER či CITRON, ktorá dodáva energiu ako slnečné lúče. Dievčenská ružová MADAME DE POMPADOUR pôsobí jemne až emotívne. Naopak chlapčenská modrá ako MOROCCO či svetlejšia MOONSTONE je farbou podporujúcou učenie a sústredenie. Voľte pastelové odtiene farieb a môžete nimi natrieť i veľkú plochu steny. Ak si priestor detskej izby delia súrodenci, nič nepokazíte jemnou zelenou EDEN, ktorá upokojuje.

Ako deti rastú, zvyknú sa aj ich preferencie meniť v čase.  Pýtajte sa ich primerane ich veku, akú farbu by si sami vybrali, čo sa im páči, a kde sa cítia dobre. Spoločnými silami môžete dosiahnuť skvelý výsledok.

Ak si nie ste výberom istí, pomôže vám pomôcka 60:30:10.

  • 60% plochy primárna farba
  • 30% plochy sekundárna farba
  • 10% plochy doplnková farba

Prečítajte si tiež článok ako správne kombinovať farby. Vášmu dieťatku i všeobecnému poriadku veľmi pomôže členenie izby na sektory. V časti na hranie nech je stena veselá, žltá, oranžová, či v sýtejších farbách, doplnená o pekné nálepky, alebo vzory. V časti na učenie a štúdium vyberajte pastelové odtiene modrej. Pri posteli a tiež na stene, ktorú z nej vidíte, voľte slabo zelenú alebo pastelové neutrálne odtiene a vaše dieťa sa bude spať ako v bavlnke.

 

Farby na nábytok a dekorácie

Keď už je izba vymaľovaná, využite zvyšnú farbu na premaľovanie nábytku. Kriedové farby VINTRO sú ekologické, obsahujú minimum prchavých látok, preto nimi môžete namaľovať nábytok do detskej izby bez akýchkoľvek obáv. Viac o bezpečnosti VINTRO CHALK PAINT sa dočítate v tomto článku.

Vyberte si tie odtiene, ktorými ste maľovali steny. Natrite nimi skriňu, či komodu, detskú zostavu, alebo stoličky a stôl. Pokojne ich môžete použiť i na premaľovanie detskej postele. Doplnky ako rámy obrázkov, či zrkadiel v rovnakých farbách vytvoria z izby celok tón v tóne, ktorý bude pôsobiť príjemne a stane sa pre deti obľúbeným miestom na oddych a hry.

 

Aké farby radšej nepoužiť?

Okrem obľúbených a populárnych farieb sú na palete i tie, ktoré do detskej izby neodporúčame. Patria medzi nich veľmi sýte farby, ale i tie tmavé. Hnedá, čierna, či sivá pôsobia deprimujúce a smutne. Príliš tmavé farby tiež priestor opticky zmenšujú. Pri maľovaní preto tieto farby radšej vynechajte. Ak je predsa len doma túžba po čiernej, či sivej, aplikujte ich na drobnosti a doplnky. Operadlá kresiel a stoličiek, malé police, rámiky, vázy, to všetko znesie i trochu tmavej. Použite tieto farby s mierou a citom, bude to pôsobiť štýlovo, no nie negatívne.

Psychológia farieb je pri výbere dôležitá

O vplyve jednotlivých farieb na psychiku človeka teraz už viete. Maľujte teda podľa našich rád a odporúčaní, a vaše deti sa doma budú cítiť dobre. Teplé tóny v hernej zóne, studené skôr v časti na spanie. Odtiene príjemne jemné a pastelové, aby nepôsobili rušivo. Výrazné farby na doplnkoch, alebo pri kreslení vzorov podľa šablóny. Téme psychológie farieb sme sa venovali už skôr na našom blogu. S týmito pravidlami si dokážete vymaľovať dokonalú detskú izbu snov.