Máte doma chuť na zmenu, no akosi neviete prísť na to, čo vám chýba? Všetko je zariadené podľa vášho vkusu, ale chcelo by to ešte tú povestnú bodku. Nábytok, steny, textílie, celé zariadenie spolu pekne ladí a dopĺňa sa. No vám sa i tak zdá, že je to stále nuda. Aj maličkosti vedia urobiť veľké divy. Prizrite sa doma bližšie, potrebujete maľované madlá.

Vytvorte si vlastné farebné madlá

Je ich neskutočné množstvo. Madlá rôznych tvarov, farieb i materiálov sú v obchodoch bežne k dispozícii. A sú cenovo dostupné. Možno si teda i vy kladiete otázku: na čo maľovať staré madlá, keď môžem mať za pár drobných nový kúsok?  Má to svoj dôvod. Nové madlo nikdy plnohodnotne nenahradí na starej skrini to pôvodné. Skrine sa vyrábajú s madlami a úchytkami, ktoré s nimi ladia a jemne ich dopĺňajú. Ak teda kúpite v obchode nové kúsky, ktoré sa vám zdajú krásne, keď ich držíte v ruke, doma to už môže vyzerať inak. Keď ich priložíte ku skrini, často zistíte, že úplne menia jej charakter a až tak veľmi jej nepristanú. Nevyhadzujte preto funkčné madlá, radšej si ich premaľujte na svoj obraz. Pôvodné kúsky totiž majú v sebe isté čaro, ktoré nové uniformné madlá nemusia priniesť.

Madlá a úchytky na nábytok

Kriedové farby sú ideálne na pretvorenie starého nábytku. No použiť ich môžete rovnako i na madlá. Či už sú kovové, drevené, sklenené, alebo keramické, Vintro Chalk Paint sú vhodné na všetky tieto povrchy. Keď si premaľujete starú skriňu či komodu, doprajte jej i madlá, ktoré budú s novou farbou ladiť.

Skôr než sa pustíte do práce, odmontujte madlá od skrine. Maľovanie bude jednoduchšie a máte tak istotu, že farba skončí iba tam, kde patrí. Poriadne madlá vyumývajte, odmastite a vysušte. Zručné ruky dokážu divy, iste ste i vy videli krásne maľované keramické madlá s rôznymi motívmi či ornamentami. Vyzerajú skvele predovšetkým vo vidieckych, rustikálnych, či provensálskych interiéroch.

Na začiatok odporúčame jednoduchšie maľovanie. Starú skriňu oživí i jednofarebné madlo, stačí mu vybrať peknú farbu. Pri maľovaní postupne získate grif a skúsenosť s kriedovou farbou. To je ten správny čas na skúšanie drobných kresieb či ornamentov. Použite malý štetec na kreslenie, ktorým jednoduchšie zvýrazníte detaily. Madlá nechajte dobre vyschnúť. Keďže ide o povrchy, ktoré sú pravidelne namáhané, môžete ich ešte natrieť voskom alebo lakom. Pre drevené povrchy odporúčame prírodný vosk Vintro, ktorý zjemní povrch a na dreve krásne ukáže. Pre kovy, či iné typy povrchov zvoľte lesklý alebo matný lak Vintro.

Madlá na dvere

Hoci dvere  väčšinou otvárame kľučkou, i na nich možno použiť pekné madlá. Posuvné dvere, alebo dvere do špajze, či komory si madlo vyslovene pýtajú. Ak je špajza súčasťou kuchyne, dolaďte dvere ku kuchynskej linke a použite na ne rovnaké madlá. Celý priestor kuchyne to opticky zjednotí.

Madlá na skrinky

Asi najviac madiel sústredených na jednom mieste nájdeme v kuchyni. Kuchynské skrinky sú nimi vybavené v hojnom počte. Vyberte si veselé, či neutrálne madlá, také, aké sa páčia práve vám. Nezabudnite ich po natretí nechať poriadne uschnúť, aby ste pri spätnom montovaní nepoškodili čerstvú farbu na povrchu.  

Madlá sú tou drobnosťou, ktorá dokáže krásne zjednotiť priestory, a to i tie väčšie. Vyberte si rovnaký typ  madla a namontujte ho na všetky skrinky v obývačke. Nebojte sa použiť klasické plastové madlá v nezáživných sivých tónoch a doprajte im jednotný nový odtieň. Vaša obývačka zrazu celkom ožije a dostane povestný šmrnc. Ak túžite po zariadení miestnosti v konkrétnom štýle, práve výber správnych madiel môže byť tou maličkosťou, ktorá podčiarkne zvolený typ zariadenia interiéru. Pamätajte na to pri výbere.

Na čo pri maľovaní nezabudnúť?

Hoci by sa zdalo, že tak drobné doplnky ako madlá nepotrebujú špeciálny návod na maľovanie, i tu je lepšie zvoliť overený postup. Vyhnete sa tak drobným nehodám a nadpráci. Poďme si to teda zopakovať:

  •  Madlá pred maľovaním odmontujte zo skriniek, dverí, či šuplíkov
  • Mokrou handrou a prostriedkom na umývanie riadu ich dôkladne očistite od drobných nečistôt a prachu a odmastite
  • Vytrite dosucha, prípadne nechajte voľne usušiť
  • Uložte si madlá na novinový papier alebo kartón, aby vám stekajúca farba pri maľovaní nenarobila zbytočné škody
  • Vyberte si vhodný štetec, ktorý dobre priľne k povrchu a nebude príliš veľký
  • Namaľujte najprv iba jedno madlo. Po uschnutí farby ho priložte k poličkám, či skrinkám. Uvidíte, či zvolená farba pekne ladí a hodí sa k nábytku, alebo treba vybrať iný odtieň
  • Ak sú madlá zdobené vyrezávaním, dbajte na to, aby ste farbu dôkladne naniesli i do najmenších záhybov
  • Nafarbené madlá nechajte po natretí poriadne uschnúť
  • Keď je farba suchá, vyberte si lak alebo vosk a dokončite povrchovú úpravu
  • Ak sa to hodí, nafarbite spolu s madlami i skrutky, ktorými ich pripevníte naspäť k nábytku

Vytvoriť si maľované madlá nie je náročné a doma to zvládne i úplný laik. Je to občas mravenčia práca, no po niekoľkých pokusoch určite získate grif a možno sa vám tento spôsob renovácie zapáči natoľko, že sa pustíte do maľovania doplnkov či nábytku. Madlá ponúkajú nekonečné možnosti sebarealizácie, možno ich namaľovať jednoducho jednou farbou alebo skúsiť ornamenty, kvietky či iné drobné obrazce. I malé detaily totiž dopĺňajú celok, a tak vám maľované madlá určite zútulnia priestory domácnosti tak, aby ste sa doma cítili ešte príjemnejšie.