Renovácia kúpeľne znie na prvé počutie odstrašujúco. Príliš veľa práce na príliš malom mieste. Presúvanie, nekonečné čistenie a otĺkanie sa o vaňu či sprchový kút. Nuž áno, môže to byť aj takto. Alebo si môžete pomôcť a urobiť to jednoducho. Namiesto odstraňovania starých kachličiek a lepenia nového obkladu použite farby a premaľujte. Namiesto sťahovania nábytku a investícií do nových kúskov zase len premaľujte. Premaľujte. Tak znie naše heslo pre renováciu kúpeľne.

Maľovanie stien kúpeľne

Ak to chcete skúsiť a rozhodli ste sa kúpeľňu premaľovať, je to dobrá voľba. Ušetrí vám mnoho času, financií aj nervov. Ide to i jednoducho. Pri maľovaní stien v kúpeľni postupujeme veľmi podobne ako v iných miestnostiach. Budeme potrebovať:

Skôr než namočíte štetec do farby je potrebné pripraviť si podklad, teda stenu, na ktorú čaká nový vzhľad. Pokiaľ je pôvodný náter porušený, či starý, je potrebné odstrániť ho. Na to použijeme špachtľu, ktorou postupne prejdeme celý povrch steny a zoškrabeme starú farbu. Stena sa nám takto odkryje spolu so všetkými nedokonalosťami. Prejdite si pozorne každý kúsok a presvedčte sa, či niekde nie sú vlhké miesta, či pleseň, ktorú treba odstrániť a podklad ošetriť. Stenu umyte od prachu a nečistôt. Drobné škrabance a praskliny zatmeľte. Maliarskou páskou prekryte miesta, ktoré majú ostať nemaľované, a tiež všetky prechody.

Takto ošetrená stena je pripravená k maľovaniu. Ako prvý použijeme základný náter, tzv. primer. Primery Vintro sú v ponuke v bielej a sivej farbe. Vyberte si svoj odtieň podľa odtieňa finálnej farby aj celej kúpeľne. Základná farba povrch steny zjednotí a uľahčí tak maľovanie vrchným náterom. Zároveň pôsobí ako ďalšia ochranná vrstva proti vlhku či vode.  Naša základná farba je rýchloschnúca a tak môžete po 2 hodinách nanášať vrchnú finálnu farbu. Do kúpeľne sa hodia klasické ale aj metalické odtiene. Pri maľovaní použite vhodný maliarsky valček, ťažko dostupné rohy a kúty miestnosti domaľujte štetcom. Po uschnutí farby odstráňte maliarske pásky a novú stenu máte na svete.

Maľovanie obkladačiek

Obkladačky majú ako povrch na maľovanie svoje špecifiká. Hlavný rozdiel medzi maľovaním obkladu a steny je v odmastení.  Aby farba na obkladačkách dobre držala, musí byť povrch úplne odmastený a suchý. Opravte špáry medzi obkladačkami, a môžete maľovať. Opäť poslúži maliarsky valček a štetec na ťažko dostupné miesta. Na obklady použite aspoň 3 vrstvy farby aby ste dosiahli želaný farebný odtieň. Môžete sa vyhrať s rôznymi šablónami a vytvoriť tak na kúpeľňových obkladoch úplne nové vzory. Ako finiš použite vosk, ktorý bude obkladačky chrániť pred vodou.
 


 

Maľovanie kúpeľňového nábytku a dekorácií

Bodku za maľovaním kúpeľne urobíme vymaľovaním kúpeľňovej skrinky, poličiek či doplnkov. Kriedové farby Vintro sú na takéto projekty ako stvorené, môžete ich použiť takmer na všetky povrchy. Pri maľovaní kúpeľňovej skrinky ju najprv dobre utrite mokrou handrou od prachu alebo špiny. Následne prejdite suchou handrou, povrch musí byť suchý. Na novú skrinku vám postačí jeden náter vybranej farby. Vintro majú vysoký obsah pigmentu a tak už po prvej vrstve bude skrinka dokonale krásna. V rovnakom odtieni môžete ladiť napríklad rám zrkadla na umývadlom, drobné poličky či iné odkladacie prvky. Vaša nová kúpeľňa tak bude pôsobiť jednotne a moderne, akoby robená na mieru práve pre vás.
 


 
Veríme, že sme vás našimi nápadmi inšpirovali a presvedčili, že maľovanie kúpeľne je v skutočnosti oveľa jednoduchšie ako sa môže na prvý pohľad zdať. Smelo do toho, určite to zvládnete aj sami.