Plot je vstupnou bránou do nášho domova, ktorá víta každého návštevníka. Je to tiež vizitka, akási výstavná skriňa, ktorá aj náhodným okoloidúcim dáva tušiť, kto za ňou býva. Každý poriadny domáci si teda dá na vzhľade plota záležať. Mal by nenápadne dotvárať charakter domu, ale zároveň poskytovať domácim potrebné súkromie a chrániť pred nežiadanými pohľadmi aj návštevami. Plot má byť dostatočne pevný a bezpečný, a zároveň pekný, pretože je plnohodnotnou súčasťou vášho pozemku. Plní zodpovednú funkciu, venujte mu preto dostatok pozornosti a času a príkladne sa o oplotenie starajte. Z času na čas sa prejdite okolo a skontrolujte jeho stav, v dobe, keď už očividne chátra, alebo je znehodnotený je už neskoro. Treba ho reparovať priebežne a pri dobrej starostlivosti vám to oplatí a bude stáť pri vás celé roky.

Renovácia starého plotu

Oku pozorného majiteľa neujde, že jeho plot potrebuje obnoviť.  Oplotenie je vonku vystavené veľkej záťaži a musí čeliť vrtochom počasia od horúčav, cez dažde, nápory vetra až po mrznúci sneh  a ľad. Každé počasie vplýva na postavený plot, a to bez ohľadu na materiál. Prejavy a dôsledky dlhodobého pôsobenia prírodných živlov sú iné na drevenom a iné na kovovom plote. Tieto dva typy oplotenia vídavame u nás najčastejšie, pozrieme sa teda na ne zblízka.

 

Drevený plot

Drevený plot je obľúbený predovšetkým preto, lebo drevo je prírodný materiál, ktorý sa dokonale hodí do domu aj okolo neho. Drevený plot vám bude dobre slúžiť celé desaťročia, ak sa o neho budete dobre starať. Keďže ide o prírodný produkt, žije a pracuje a časom sa mení. Drevo je veľmi náchylné na vlhkosť, ale je tiež poddajné a dobre sa s ním robí. Pri vhodne zvolenej ochrane vám bude robiť radosť aj dobre vyzerať.

Čo budete potrebovať na obnovu plotu

Natieranie dreveného plotu je v skutočnosti hračka. Drevo výborne saje a tak po pár ťahoch štetcom sami zistíte, ako s ním spolupracovať. Na renováciu si vyberte odolné farby vhodné do exteriéru. Pre väčšiu prehľadnosť sme vám spísali zoznam potrebných vecí:

          Brúsny papier

          Tmel

          Odmasťovač a handričku

         Základová farba, tzv. primer

         Štetec/štetce

         Finálna farba

         Vosk alebo lak

S týmto málom si pri maľovaní dreveného plotu úplne vystačíte.

Príprava povrchu pred maľovaním

Skôr než otvoríte plechovku s farbou, pripravte si podklad, na ktorý idete maľovať. Plot je potrebné dôsledne vyčistiť od špiny a prachu, ktoré sa na ňom usadili. Brúsnym papierom zjemníte a zjednotíte povrch, odstránite vyčnievajúce triesky. Keďže drevo je prírodný materiál, môžu sa na ňom vyskytovať ryhy a priehlbinky, tie nám nevadia, na miestach kde si to plot žiada, môžete zatmeliť. Čím rovnejšiu plochu dosiahnete, tým ľahšie sa vám bude maľovať. Postupujte po malých plochách a po brúsení  hneď utrite handrou od drobných nečistôt. Prehnité, kusy, alebo časti napadnuté plesňou je potrebné celé vymeniť za nové. Povrch odmastíme odmasťovačom a očistíme. Po finálnej zbežnej kontrole máte oplotenie pripravené na maľovanie.  V ďalšom kroku sa spolu pozrieme na farby, ktoré sú pre maľovanie v exteriéri najvhodnejšie.

 

 

Aký náter vybrať na plot

Pri maľovaní v exteriéri je primer základ. Ide o základovú farbu, na ktorej finálny náter lepšie drží. Ďalšou dôležitou funkciou primeru je, že podklad zjednotí. Zabráni tak vzniku fľakatých miest, či rozdielnych odtieňov konečnej vrstvy na plote, ktoré by bolo treba viackrát premaľovať. V neposednom rade takto zabezpečujete oplotenie ďalšou pridanou vrstvou proti vonkajším vplyvom. Na primer po usušení natierame vybraný odtieň finálnej farby a necháme vysušiť. Do exteriéru je ako stvorená kriedová farba No Seal Chalk Paint od Vintro. Vášmu plotu dodá zamatový hladký povrch a dokonalú ochranu. Je to ekologická farba s nízkym obsahom prchavých organických zlúčenín a takmer bez zápachu. Môžete ňou bez obáv vynoviť celý plot. Hoci No Seal Chalk Paint bola vyvinutá tak, aby poskytovala vynikajúcu ochranu aj bez použitia laku, drevené povrchy si ho predsa len priam pýtajú. Je to na vás, no my určite odporúčame lak Vintro, ktorý dodá drevenému plotu výnimočný vzhľad. Kriedové farby Vintro sú vhodné na rôzne druhy povrchov, preto môžete farbou No Seal Chalk Paint natrieť ako drevený, tak aj kovový plot.

Kovový plot

Pri natieraní kovového oplotenia postupujeme podobne ako pri drevenom plote. Materiál je predsa len odlišný, preto sú tu isté špecifiká, na ktoré je dobré pri práci pamätať. V prvom kroku dôkladne odstránime z kovového plota nečistoty a hrdzu. Nová farba by sa mohla na nečistom povrchu odlupovať. Brúsnym papierom zbrúsime aj zvyšky starej farby. Snažíme sa dosiahnuť čo najhladší povrch. Takto opracovaný plot odmastíme odmasťovačom a utrieme. Pokračujeme aplikáciou základovej farby. Potrebu základovej farby predovšetkým v exteriéri sme si vysvetlili vyššie v tomto článku. Kovový plot chráni primer pred vznikom hrdze a tak jej použitím predĺžime životnosť oplotenia. Dbáme na dôkladnú aplikáciu aj na ťažko dostupných miestach. Keď je plot suchý, pokračujeme s vrchným náterom. Najprv si farbu natrieme na malú, menej viditeľnú plochu. Takto uvidíme, ako farba chytá a ako vyzerá priamo na plote. I pri kovovom plote odporúčame kriedovú farbu No Seal Chalk Paint. Dokonale ochráni váš plôtik pred vplyvmi počasia na dlhé roky a dodá mu nový svieži vzhľad. Ak sa vám z farby zvýši, pokojne doprajte svojmu plotu i ďalšiu vrstvu.

 

 

Plot z iných materiálov

Kriedová farba je univerzálna a dobre spolupracuje takmer s každým materiálom. Dá sa použiť i na múriky, či betón. Obdobný postup ako pri drevenom, či kovovom plote sa odporúča ja pri oploteniach z iných materiálov. Farbu nanášame na suchý povrch zbavený nečistôt a prachu.

Maľovanie plotu – postup

Pre úplnosť si krátko zosumarizujeme univerzálny postup pri natieraní plotu:

          Oplotenie očistíme od špiny a prachu, opracujeme brúsnym papierom a zbavíme hrdze, triesok, alebo iných nerovností.

          Tam, kde je to potrebné, použijeme tmel na zjednotenie povrchu

          Odmastíme, vyčistíme a osušíme

          Natierame najprv základovou farbou, ktorá povrch zjednotí a plotu poskytne ochrannú vrstvu. Zároveň vytvára ideálny podklad pre vybranú farbu plota

          Po usušení primera pokračujeme natieraním vrchnej vrstvy kriedovej farby

          Na kriedovú farbu môžeme naniesť aj lak, ktorým plotu poskytuje ďalšiu vrstvu ochrany pred vonkajšími vplyvmi

          Novú vrstvu natierame vždy až po dôkladnom usušení tej predchádzajúcej

Kedy je najlepší čas na maľovanie plotu

Keďže natieranie plotu je prácou v exteriéri, je veľmi dôležité prispôsobiť ju počasiu. Sledujte predpovede počasia a vyčkajte na čas, kedy má byť suché a teplé počasie aspoň pár dní po sebe. Čím dlhšie bude stabilne teplo a sucho, tým lepšie pre váš plot. Vlhko natieraniu naozaj nesvedčí, farba by sa mohla odlepovať a stiecť, hoci by nepršalo. Silný vietor by zase na čerstvej farbe mohol otlačiť nečistoty z okolia a prach. Ak teda chcete mať istotu, že vaša námaha nevyjde nazmar, vyčkajte radšej dlhšie na prajné počasie. Ideálnym obdobím na renováciu oplotenia je obdobie od mája do septembra. Nech výsledok stojí za to.