Patríte k tým šťastlivcom, ktorí disponujú  domácnosťou so špajzou? Blahoželáme, máte doma skutočný poklad, ktorý vám ušetrí nielen kopec miesta, ale i peniaze, ktoré vyhadzujete von oknom vždy, keď hádžete do smetí pokazené potraviny. Dobre navrhnutá špajza je skvelým miestom na skladovanie trvanlivých potravín. Budete ich mať vždy poruke a ľahko si udržíte kuchyňu v poriadku a čistote. Poradíme vám, ako pri zariaďovaní takejto špajze postupovať.

Zorganizujte si špajzu či komoru

Špajza nemusí byť veľká, aby vám urobila veľkú službu. Viac ako m2 si treba všímať pôdorys. Správnym zariadením môžete využiť priestory špajzy na maximum. Je to hlavne vďaka dômyselným úložným priestorom.

Skôr ako sa vyberiete na nákupy políc a boxov, zastavte sa ešte na chvíľu. Dobre si premyslite, aké potraviny najčastejšie používate, koľko a čoho chcete v špajze uskladniť a prirátajte k tomu ešte rezervu.

Ak špajzu ešte nemáte, vo fáze projektovania si vyberajte miesto na severnej strane domu. Tá je najchladnejšia a pre priestory špajze poskytuje ideálne podmienky. Teplota v špajze by nemala byť vyššia ako 10°C a ideálne je, keď je tu aspoň drobné vetracie okienko. Premerajte si miestnosť a pouvažujte o možných úložných priestoroch.

Regále do špajze

Najbežnejším zariadením špájz sú regále. Kovové, drevené, alebo i kombinované. Dnes je na trhu skutočne bohatá ponuka regálov a nájdete ich poľahky v domácich potrebách, alebo veľkých záhradníckych centrách. Jednoducho ich zmontuje i menej zručný pán domu. Pri regáloch je dôležité všímať si nielen rozmery, ale tiež ich nosnosť. Keď je v záhrade dobrý rok, mohli by sa pod váhou kompótových fliaš ohýbať. Pamätajte na to pri výbere a dbajte na bezpečnosť celej rodiny.

Hoci väčšina regálov v bežnej ponuke neoplýva krásou, majú byť predovšetkým funkčné. Vy si ich však poľahky môžete pretvoriť na skvostné dielo. Špajza bude vyzerať krásne keď si ju rozdelíte na sektory napríklad aj pomocou farieb. Skúste vymaľovať s kriedovými farbami dózy na potraviny. Rozdeľte si ich podľa toho, čo budú obsahovať. Cestovinové dózy vymaľujte žltou, strukoviny modrou, vločky, obilniny a múky nejakou inou obľúbenou farbou. Všetko je to otázka vášho vkusu. Návod na maľovanie na sklo si môžete prečítať v tomto článku.

Maľovanie kriedovými farbami je ľahké a je to zábava. Sú univerzálne a dajú sa použiť takmer na všetky typy povrchov od skla cez drevo, kov až po plasty, či iné materiály, ktoré si lien viete predstaviť. Vintro Chalk Paint sú vodou riediteľné ekologické farby a preto v maľovaných dózach môžete bez obáv uskladniť svoje potravinové zásoby. Keď už dózy žiaria farbami uložte ich do regálov a premaľujte i tie. Pokiaľ máte v jednom regály viac farieb, premaľujte jeho poschodia podľa farby dózy. Takto upravený regál bude pôsobiť príjemne a oku lahodiaco a zároveň vám to pomôže špajzu sprehľadniť. Pre lepšiu orientáciu možno na dózy nalepiť nálepky s názvom potravín, ktoré sú v nich uskladnené. No šikovné gazdinky sa budú rýchlo orientovať už i na základe farebného rozdelenia úložných priestorov. Tento nápad je praktický, jednoduchý a naozaj efektný.

Možno ani nemusíte hneď bežať do obchodu a úložné priestory máte i priamo doma. Staré drevené regály vám skvelo poslúžia, stačí trochu farby a budú ako nové. Drevo je vďačný materiál a s novým náterom bude pôsobiť krásne. Dajte teda starým kúskom z povaly či pivnice druhú šancu. Maľovanie dreva má svoje špecifiká, pretože je to živý materiál. Drevo má nielen typickú vôňu ale i povrchovú štruktúru a tá vám dáva priestor na chyby. Na drevených regáloch ich jednoduchšie zahladíte. Ak sa ešte necítite ako maliarsky majster, začnite menšími plochami. Keď získate grif pôjde to už takmer samo. Aj maľovaniu drevených poličiek a regálov sme sa na našom blogu už venovali. Kým teda chytíte do ruky štetec, prečítajte si tento návod.

Poličky do špajze

Keď už sú steny špajze zakryté regálmi, často sa ešte nájde voľné miesto. Regál tam už nevojde, ale police by sa uplatnili. Neváhajte využiť i prázdny priestor v rohoch, alebo povyše vášho zorného poľa. Každý úložný priestor sa počíta.

I v prípade políc možno siahnuť po opotrebovaných kúskoch a renovovať. Špajza nie je miestom, ktoré bežne ukazujete návštevám, no pekná môže byť i pre vaše potešenie. Poličky sú vďačné v tom, že sa dajú využiť viacerými spôsobmi. Použite drobné kovové háčiky a získate ďalší rad úložného priestoru. Zaveste na ne kovové koše a máte miesto pre zemiaky, zeleninu i ovocie. Ich veľkou výhodou je, že vďaka dieram sú dostatočne vzdušné a ovocie, či zelenina, ktoré sa za bežných okolností zvyknú kaziť pomerne rýchlo vám v takýchto košoch ostanú dlhšie čerstvé. Háčiky možno použiť i na zavesenie vrecúšok s cibuľou, či cesnakom, alebo na sušenie ovocia, či zeleniny. Poobzerajte sa po špajze a určite nájdete priestory, ktoré sa dajú efektívne využiť a nemusia zívať prázdnotou.

Šikovné a efektívne riešenia

Klasickým riešením používaným v bežnej špajze je ukladanie vecí na seba. Je to riešenie úsporné, no menej praktické. Kompótové fľaše umiestnené na sebe sú predzvesťou malej katastrofy, ak po nich siahne menší člen domácnosti. Hrozí zranenie a poriadny neporiadok. Okrem toho za ne nevidíte a tak rýchlo stratíte prehľad o tom, čo je v zadnej časti poličky. Skúste to inak. Použite závitové uzávery, ktoré sa dajú prilepiť k spodnej časti poličky a dózu pekne priskrutkujte. Získate tak v špajze viac vzdušnosti a tiež lepší prehľad.

Ťažké a sklenené poháre ukladajte do spodných regálov, ľahké veci a tie, ktoré nepoužívate pravidelne nájdu svoje miesto vo vrchnej časti police. Poobzerajte sa po domácnosti a hľadajte všetko, čo môže slúžiť ako úložný priestor. Obľúbené sú plastové úložné boxy s vyklápacím otváraním. Môžete ich poukladať na seba a vďaka vyklápaciemu systému sa vždy dostanete k ich obsahu. Takto dokážete skryť skutočne veľké množstvo zásob. Aj plastové boxy možno s kriedovými farbami premaľovať a doladiť podľa potreby.

A ak patríte k tým, ktorí nemali toľko šťastia a špajzou nedisponujú, nezúfajte. I vy si môžete v kuchyni vytvoriť šikovné úložné riešenia. Niekedy postačí priskrutkovať policu na voľné miesto pod oknom. Vystavte svoje zásoby na obdiv v pekných sklenených dózach a majte ich pri varení vždy poruke.

Bylinky a koreniny budú vyzerať pekne v spomínaných závitových dózach. Pripevnite ich o spodok poličiek kuchynskej linky. Niekedy možno staré drevené police pri renovácii upraviť do menšieho požadovaného tvaru. Postavte ich po boku kuchynskej linky a získate tak úložný priestor navyše. Ak je vaša linka dostatočne veľká a hlboká, využite rohové skrinky s vyklápacími dverami. Pekné prútené koše budú vyzerať vkusne i na linke. Uložte si do nich čokoľvek, čo potrebujete ku každodennému vareniu a bude to vždy k dispozícii. Nešetrite háčikmi a vreckami z prírodných materiálov, ktoré dnes dostanete v rozličných ozdobných motívoch.

Vždy je možné pohrať sa s možnosťami priestoru a dispozície. Stačí trochu fantázie a výsledok bude ohromujúci. Najlepšie na zariaďovaní špajze je, že si veľkú časť úložných priestorov môžete prerobiť a vyzdobiť podľa svojho vkusu úplne sami. Kriedové farby vám pritom budú užitočným pomocníkom.

Pôvodná stránka Vintro : https://www.vintro.co.uk/
Náš instagram: https://www.instagram.com/painthouse.sk/