V dnešnej hektickej dobe už nie je ničím zvláštnym ani výnimočným vlastniť malú chatu, či chalúpku. Človek, ktorý trávi väčšinu svojho času ponorený v ruchu veľkomesta si kúpou chaty v lone prírody dopraje tiché a pokojné miesto na relax.

Spev vtákov, srnky rovno za oknami a vôbec celé to čarovné prírodné divadlo akoby na dotyk ruky, to sú pre chatárov najväčšie lákadlá, ktoré ich víkend čo víkend ťahajú von z mesta. K tomu voňavá grilovačka, a po víkende ste späť v meste ako noví. Aby ste sa na svojej chate cítili príjemne a zabudli tam na všetky problémy, zariaďte si ju vkusne a štýlovo. Poradíme vám ako pri zariaďovaní chalupy dosiahnete skvelý vizuál a ešte aj ušetríte.

Ako si zariadiť chatu či chalupu

Veľká väčšina chalúp je postavená z kombinácie prírodných materiálov, ktorým dominuje drevo. Ak i vlastníte chatu z tehál, či iných materiálov, v jej vnútri by rozhodne malo byť drevo tým dominantným prvkom. Nesnažte sa zariadením priblížiť mestskému bývaniu. Tam trávite najviac času, ale na chate je to úplne iný svet. Moderné zariadenie sa tu stratí, chalupa si pýta inú vizáž.

Stavte na masívny nábytok, priznané drevené trámy a tiež schodisko. Centrom nech je starý drevený stôl z masívu. Nezakrývajte ho úplne, nechajte vyniknúť jeho krásu a položte naň menší ľanový, či bavlnený obrus.

Kuchynská linka, ak i nebude z masívu, mala by tak aspoň vyzerať. Voľte vidiecky vzhľad s ornamentami v príjemných tónoch hnedej, či svetlej sivej. V chate budú skvelo pôsobiť neutrálne pastelové farby a odtiene od bielej, cez béžovú až po hnedú, či sivú. Správnou voľbou sú kovové prvky.

Ak máte na chalupe krb, skvelé, ak nie, poobzerajte sa po kachľovej peci alebo aspoň kovovej piecke, vytvoria skutočne neopakovateľnú atmosféru.

 

Zariadenie exteriéru

Aká chalupa by vás mala vítať keď zaparkujete na príjazdovej ceste? Väčšinou sú postavené z dreva, alebo dreveného obkladu. No i bežné rekreačné domčeky môžu vyzerať útulne a milo už na prvý pohľad. Doprajte im bielu, alebo krémovú fasádu, prípadne siahnite po prírodných odtieňoch zelenej, či svetlej hnedej. Priestor okolo okien zvýrazní obklad z kameňa. Ten podľa uváženia možno použiť na rôznych častiach domu. Dvere nech sú rozhodne drevené. Ako z rozprávky pôsobia chalúpky s drevenými okenicami.

Vonkajšie sedenie na chalupe

Na záhrade by rozhodne nemalo chýbať dostatočne veľké sedenie, ktoré pojme veľkú rodinu, či partiu priateľov. Najkrajšie zážitky vznikajú v kruhu blízkych, pri opekačke, alebo grilovaní. Tomuto účelu poslúžia i staršie lavice a stôl, dajú sa krásne zrenovovať. Postačí vám pekný odtieň kriedovej farby a ochranný lak, ktorý zmierni vplyvy počasia.. A ako zrenovovať starý stôl a lavicu? Je to jednoduché:

          Nábytok najprv utrite od prachu a nečistôt. Vizuálnou kontrolou zistite nedostatky, či chybičky krásy (škrabance, diery…) a zatmeľte ich.

          Po zjednotení povrchu nábytok opäť utrite mokrou handrou, na odmastenie použite saponát a následne vytrite do sucha

          Maľovanie začína. Ak maľujete vonku pred chatou, uistite sa, že počasie bude stabilné, bez vetra a dažďa. V interiéri si nábytok podložte kartónom a novinami, aby vzniknuté kvapky farby nešpinili podlahu.

          Po otvorení farbu dobre premiešajte, získa jednotnú konzistenciu. Naneste postupne na celý kúsok a nechajte usušiť. Náter možno po uschnutí prvej vrstvy farby opakovať, zvyčajne to ale nebýva potrebné. Kriedové farby Vintro disponujú vysokým obsahom pigmentu, čím dosiahnete krásne farby už po prvom nátere.

          Nasleduje lakovanie ekologickým lakom Vintro. Zvýrazní kresbu dreva i farbu a bude váš nábytok chrániť pred nepriaznivým počasím. Stačí prelakovať raz ročne, to je všetko, čo treba urobiť, aby ste si staré odložené kusy nábytku mohli opäť užívať dlhé roky.

 

Zariadenie interiéru

Interiér každej peknej chaty má svojho ducha. Je to akýsi pocit, emócia, ktorá sa vás zmocní pri vstupe dovnútra. Tento pocit navodzuje práve vkusné zariadenie. Ak ho chcete dosiahnuť, zariaďujte vo vidieckom, alebo rustikálnom štýle. Vhodné sú tiež prvky vintage a provensálskeho štýlu. Všetko závisí od vkusu majiteľov, no ak sa vyberiete týmito smermi, nemáte čo pokaziť.  

Siahnite po drevených rámoch, mosadzných svietnikoch, alebo kovových lampášoch. Textílie z prírodného materiálu ako ľan, vlna, či bavlna môžu byť jednofarebné, alebo vzorované. Na chatu vyberajte kvetinové vzory, káro, alebo jednoduché pásiky, či folklórne motívy. Pekný efekt urobí viazanie z povrazu na závesoch. Jednotlivým štýlom zariaďovania sme venovali slovko i na našom blogu, kde nájdete mnoho zaujímavých inšpirácií.

 

Nemusíte nakupovať – renovujte!

Takmer všetko zariadenie chaty možno získať z druhej ruky, pivnice, alebo od babičky. Tento priestor si priam pýta staré klasické komody, nábytkové steny, stôl, stoličky, alebo gauč a postele. Všetky tieto veci dokážete zrenovovať vlastnými rukami. A nemusíte byť ani vychýrený kutil. Je to jednoduché, pozrite…

Renovácia starej skrine

Stará skriňa dostane nový šat za pár chvíľ. Postupujeme overeným spôsobom, je tu však jedno špecifikum, skôr než začnete čistiť a natierať, odstráňte kovové úchytky, a možno sa hodí, ak skrini darujete nové, neopozerané.

Ideálne je pracovať v miestnosti, kde bude skriňa neskôr stáť, ušetríte si tak veľa práce. Podložte ju kartónom a novinami, a ide sa na to. Dobre očistiť, odmastiť a zatmeliť. Ak je pôvodná farba od tej novej úplne odlišná, odporúčame najprv použiť primer. Povrch zjednotí, a po namaľovaní nebudú prerážať fľaky.

Následne aplikujte farbu a po jej uschnutí lak alebo vosk. Detailný postup ako renovovať starú skriňu s kriedovými farbami si prečítate na blogu.  

Vráťme sa ale ešte k povrchovej úprave. Pre dosiahnutie starého vzhľadu, ktorý sa na chatu veľmi dobre hodí, skúste namiesto svetlého vosku použiť tmavý. Nanášajte ho v drobných vrstvách handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Aplikujte na miesta, ktoré majú pôsobiť opotrebovane. Efekt starého nábytku možno dosiahnuť viacerými spôsobmi. Viac o nich sa dozviete tu.

Tip: vyskúšajte svoju skriňu po natretí okrášliť vzormi kvetov, či drobných lístkov. Ide to jednoducho a týmto spôsobom uplatníte i výrazné odtiene kriedových farieb. Ak aj nie ste maliar, pomôžu vám šablóny, ich ponuka je dnes už naozaj veľmi široká.

 

Renovácia drevených okien na chalupe

Pekné okná sú šperkom každej útulnej chalúpky. A hoci na začiatku tak nie vždy vyzerajú, vy im dodáte správny šmrnc. Vkusne budú vyzerať okná v rovnakej farbe ako vchodové dvere. Bude to príjemne ladiť a pôsobiť kompaktne.

Ak je fasáda vašej chalupy svetlá, pri natieraní okien môžete smelo siahnuť aj po výrazných farbách. Dbajte na to,  aby neboli príliš tmavé, počas dlhých letných dní by sa profil mohol prehrievať. Vyskúšajte sýto modrú, alebo modrozelenú, to sú farby prírody. Pokojne siahnite i po iných odtieňoch palety. Tí menej odvážni naopak zvolia farbu okien tón v tóne so zvyškom chaty. Presný postup ako natierať staré okná na chalupe a tiež odporúčania na čo si dať pozor nájdete v článku o renovácii okien kriedovými farbami.

 

Renovácia políc a úložného priestoru

Odkladacieho priestoru nie je nikdy dosť, a platí to i pre chaty. Každú poličku, skrinku, či truhlicu oceníte, keď prídete na chatu s plným kufrom. Okrem toho, dobové truhlice pôsobia štýlovo a romanticky. A dokážu skryť veľké množstvo vecí, ktoré nemusíte opakovane prenášať, necháte ich jednoducho na chate, nech sú po ruke. Postup renovácie políc je veľmi podobný ako pri iných kusoch dreveného nábytku. Zhrnuli sme ho pre vás v kocke: Postup renovácie poličiek a úložného priestoru.