Aj taká drobnosť, akou je malý obrázok dokáže podčiarknuť teplo domova a zútulniť práve tam, kde je to žiaduce. Nemusíte si hneď kupovať nové rámy, aby ste skrášlili prázdne steny pekným obrazom, či fotografiou. Poobzerajte sa na povale, alebo v pivnici, určite tam nájdete staré vyradené obrazy, alebo rámy. V duchu hesla „nevyhadzovať, ale opraviť“ si z nich môžete urobiť dekoráciu presne podľa vašich predstáv.

Renovácia starého rámu na obraz

Pozrite si celý postup renovácie s farbami Vintro:

Oprava starého rámu obrazu

Na opravu starého rámu obrazu budeme potrebovať:

Väčšina z nás má obrazy v drevených rámoch. Ich rekonštrukcia je pomerne nenáročná a v mnohom sa podobá rekonštrukcii dreveného nábytku, pretože ide o identický materiál.

Prácu si môžete uľahčiť ak vyskúšate nasledujúci postup:

Na pracovný stôl položíme novinový papier alebo kartón, aby sme nábytok nezašpinili od farby.

Rám očistíme od prachu a nečistôt handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Ak máme rámy malé, alebo bohato zdobené ornamentami, použijeme na čistenie štetec, alebo kefu s mäkkým vlasom, ktorá odstráni nečistoty aj na ťažko dostupných miestach.

Odmastíme odmasťovačom, vodou so saponátom, alebo liehom a utrieme do sucha.

Nanášame vybranú farbu. Pri renovácii rámov sa dá použiť hneď niekoľko techník maľovania, ktoré sú vhodné práve pre tento typ opráv. Pozrime sa na ne bližšie.

Maľovanie obrazových rámov vymývaním

Pri vymývaní potrebujeme redšiu farbu. Kriedové farby Vintro sú riediteľné vodou, zriedime ich v pomere 2:1 (farba:voda). Farba by mala byť riedka a po premiešaní stekať zo štetca. Vymývanie používame ak chceme docieliť efekt priehľadnej farby, kde na niektorých miestach presvitá pôvodný rám a jeho farba, prípadne kresba dreva. Farbu nanášame v malých množstvách handričkou, alebo hubkou a hneď rozotierame po povrchu.  Táto technika sa s obľubou používa pri zariadení vo vidieckom štýle. Po vymaľovaní necháme rám ešte poriadne vysušiť.

Maľovanie suchým štetcom

Tento spôsob sa používa pri rámoch, ktoré majú zdobenie a ornamenty. Suchým štetcom zvýrazníme ich krásu. Na maľovanie suchým štetcom si pripravte dve farby. Mali by spolu ladiť, ale zároveň byť dostatočne odlišné, aby nesplývali. Odporúčame použiť klasickú kriedovú farbu podľa vlastného vkusu a metalickú farbu. Na našom eshope si môžete vybrať z troch metalických odtieňov – striebornú, ružovo zlatú a zlatú. Po prvotnom očistení a odmastení natrieme rám prvou farbou. Necháme dôkladne vysušiť, kriedové farby od Vintro sú rýchloschnúce, a tak bude rám po jednej až dvoch hodinách pripravený na ďalšie opracovanie. Pokračujeme tzv. suchým štetcom. Druhý odtieň, napríklad metalickú zlatú nanesieme na štetec v malom množstve. Vytrieme do handričky a farbu, ktorá nám na štetci ostala nanášame na reliéfy a ornamenty, ktoré vystupujú z obrazu. Nanášame malými pohybmi štetca, akoby sme rám chceli oprášiť. Takto dostaneme krásny rustikálny vzhľad, rám bude pôsobiť honosne a starobylo.

Maľovanie voskom

Rámy obrazov možno rekonštruovať aj bez špeciálnych techník. Použite kriedové farby alebo No Seal Chalk Paint. Tie sa vyznačujú vysokou odolnosťou, sú to farby, ktoré nevyžadujú ochranu lakom, či voskom. Keď už použiť vosk, vyberte si tmavý odtieň a naneste ho na natretý suchý rám. Dosiahnete tým ošúchaný, nadčasový efekt, ktorý nikdy nevyjde z módy. Pri nanášaní použite špeciálny štetec určený pre voskovanie a po natretí nechajte uschnúť. Následne vyleštíme handričkou. Vosk vytvrdne po niekoľkých dňoch, poskytnite teda rámu dostatok času.

Veríme, že vás vybrané metódy inšpirovali. Či už si vyberiete niektorú z nich, alebo sa pustíte do maľovania podľa vlastných predstáv a nápadov, prajeme vám presnú ruku a veľa kreatívnych ideí. Dajte starým veciam druhú šancu a oddýchnite si pri ich obnove.