Kuchyňa je kráľovstvom každej dobrej gazdinky. Ženy v nej trávia značnú časť dňa, keď varia pre celú rodinu. No a keď to v kuchyni rozvoniava, je práve tým miestom, kde sa s radosťou stretne celá rodina. Jej vzhľad je preto dôležitý, útulná kuchyňa, v ktorej sa človek cíti príjemne vytvára ten povestný pocit domova. Možno i preto je pre nás tak podstatné ako to v kuchyni vyzerá. Po rokoch často príde pocit, že to chce zmenu, trochu zmodernizovať, alebo rovno vymeniť celú linku. Nerobte to! Výmena kuchynskej linky je náročná na čas i peniaze. Pokiaľ máte linku robenú na mieru, výroba novej vás bude stáť nielen tisíce eur, ale aj týždne čakania. Ak vám linka dobre slúži, nechajte ju na mieste a doprajte jej radšej nový šat. Použitím kriedových farieb môžete svojej fádnej kuchynskej linke dopriať temer akúkoľvek farbu a zmeniť tak svoju kuchyňu na nepoznanie už za pár hodín.

 

Koľko stojí svojpomocná renovácia kuchyne?

To je asi tá prvá a základná otázka, ktorú si prirodzene kladie každý, kto sa rozhodol vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do prerábky kuchyne po vlastnej línii. Cena rekonštrukcie kuchyne sa líši a to v závislosti od rozsahu a druhu prác. Pokiaľ ste zručný domáci kutil, ktorý rád prijíma výzvy, možno sa pustíte do náročnej prerábky. Kuchyňa však môže vyzerať ako nová aj po jednoduchom premaľovaní. Ak sa rozhodnete pre farby, siahnite po kriedových farbách Vintro. Ich výhodou je, že sa hodia takmer na akýkoľvek povrch. Môžete nimi teda premaľovať nielen kuchynskú linku, ale tiež zástenu, či dokonca pracovnú dosku a tón v tóne doladiť i kuchynský nábytok. Poďme na to ale pekne po poriadku. Cena teda závisí v prvom rade od vašej predstavy o rozsahu prerábky. Pokiaľ sa rozhodnete iba vymaľovať kuchynskú linku, vyberte si jeden z nádherných odtieňov vodou riediteľnej farby Vintro. Pre predstavu o nákladoch uvádzame súhrnné informácie:

Kriedová farba Vintro je balená v plechovkách s objemom od 125 ml do 1 l.

Cena za balenie sa pohybuje v závislosti od objemu od 6,90 do 26,90 EUR.

Výdatnosť kriedovej farby Vintro je 19,5 m2 na 1 l farby.

Pri maľovaní kuchynskej linky je potrebné zmerať natieranú plochu a pri výpočtoch radšej počítať s použitím dvoch vrstiev náteru. Kriedové farby Vintro majú vynikajúce krycie schopnosti, ale ak je podklad tmavý a vy túžite po svetlej kuchyni, mohol by po natretí jednou vrstvou prerážať a farba by nepôsobila jednotne.

Pripočítame ešte výdavky na dve vrstvy vosku, prípadne laku Vintro.

Po zrátaní horeuvedeného sa dostanete k výsledným nákladom, ktoré sú v porovnaní s výmenou kuchynskej linky za novú len zlomkom ceny. Výhodou premaľovania je možnosť vybrať si z tak širokej palety kriedových farieb, akú v predajniach nábytku a kuchýň určite nedostanete.

Cena za rekonštrukciu kuchyne teda vo veľkej miere závisí od vás, vášho výberu a preferencií pri prerábke.

 

 

Ktoré časti kuchyne renovovať?

To závisí v prvom rade od stavu, v akom sa kuchyňa nachádza. Ako vyzerá kuchynská linka, ako vyzerajú dvierka na linke, či zástena. Aké spotrebiče používate a chcete ich tiež zladiť s kuchynskou linkou? A čo chladnička?

Renovácia kuchyne zahŕňa:

          Celú pôvodnú kuchynskú linku

          Dvierka kuchynskej linky

          Poličky kuchynskej linky

          Pracovnú dosku

          Kuchynské spotrebiče

          Kuchynský stôl a stoličky, či  lavicu

          Zástenu za kuchynskou linkou

Renovácia kuchyne v paneláku má svoje špecifiká

Pri renovácii kuchynskej linky v paneláku pamätajte na to, aby ste rekonštrukčnými prácami čo najmenej obťažovali susedov. Výhodou premaľovania nábytku kriedovými farbami je, že nie je nutné ho presúvať, ani vyberať riady z poličiek. V paneláku pri opravách a rekonštrukciách často bojujeme s malými priestormi. Ak sa rozhodnete premaľovať, tento problém nemusíte riešiť. Ide teda o rekonštrukciu bez rušivých zvukov a zbytočného neporiadku s dosiahnutím vynikajúcich výsledkov. Pod rukou šikovného majstra, ale i začiatočníka sa kuchynská linka zmení na nepoznanie.

 

 

Čo potrebujete na renováciu kuchyne?

Na renováciu kuchyne maľovaním nábytku budeme potrebovať:

  • Kriedovú farbu vybraného odtieňa. Pri výbere uvažujeme v rámci priestorov, ktoré nám kuchyňa ponúka, ich veľkosť, rozloženie nábytku a svetla. Tmavé farby pôsobia luxusne, priestor opticky zmenšujú, svetlé naopak priestory pocitovo zväčšujú, presvetľujú a pôsobia optimisticky. Ak ste v ponuke farieb nenašli tú svoju, môžete si ju namiešať, pretože kriedové farby Vintro sa dajú vzájomne miešať. Na pracovnú dosku, ktorá je v kuchyni asi najviac namáhaná odporúčame použiť kriedovú farbu No Seal Chalk Paint, ktorá je výnimočne odolná, vhodná aj do exteriéru a nevyžaduje ďalšiu povrchovú úpravu
  • Vhodný štetec
  • Vosk alebo lak
  • Chuť pracovať a meniť veci na svoj obraz. Úprava starej kuchyne sa tak stane neopakovateľným zážitkom, na konci ktorého vás čaká výnimočný výsledok.

 

Kriedové farby aj pri renovácii kuchyne

Všestranné kriedové farby sa skutočne dajú použiť aj pri renovácii kuchyne. Vzhľadom na ich univerzálnosť a perfektné krycie vlastnosti ich môžete použiť na prefarbenie kuchynskej linky, alebo jej súčastí, či už dvierok, alebo poličiek. Okrem toho sa hodí aj na farbenie kovových úchytiek (odporúčame použiť rozprašovač), kuchynských spotrebičov, alebo zásteny. Pri týchto doplnkoch dávame do pozornosti metalické odtiene kriedových farieb, ktoré pôsobia luxusne a nadčasovo.

Či už je to drevený masív, drevotrieska potiahnutá fóliou, sklo, kov, plasty, každý z týchto povrchov je možné zmeniť kriedovými farbami a vytvoriť si tak z kuchyne dokonalé kráľovstvo, ktoré bude ladiť tón v tóne. Premena kuchynskej linky kriedovými farbami je časovo a finančne nenáročná a zvládne ju i začiatočník.

Renovácia kuchynskej linky

Ak ste dospeli k záveru, že si svoju starú linku ponecháte, ale vdýchnete jej život novou sviežou farbou, môže vám prácu uľahčiť nasledujúci postup.

 

 

Povrchová úprava kuchynských dvierok

Dobrou správou je, že kriedové farby Vintro možno aplikovať tak na masív, ako na fóliované dvierka z drevotriesky. Aj na hladkých povrchoch kriedová farba dobre drží. Všetko závisí od prípravy povrchu. Dvierka nie je potrebné odmontovať, je však vhodné zložiť úchytky. Dvierka dobre umyte a odmastite. Použite bežný čistiaci prostriedok, prípadne trochu liehu. Utrite textilnou handričkou a nechajte usušiť. Aby farba na hladký povrch lepšie chytala, prebrúste ho brúsnym papierom.

Následne aplikujte vybraný odtieň. Dvierka môžete natrieť rovnako i z vnútornej strany. Nechajte farbu schnúť, Vintro schne približne dve hodiny, potom môžete aplikovať  ďalšiu vrstvu. Ak vám renovácia nesúri, nechajte farbu uschnúť cez noc. Na druhý deň ešte ošetrite povrch voskom, na viac namáhané povrchy odporúčame lak v lesklom alebo matnom prevedení. Natieranie kuchynských skriniek a dvierok je s kriedovými farbami Vintro hračka.

Zakrátko premeníte vašu kuchynskú linku na nový žiarivý kúsok. Výberom vhodnej farby, či kombinácie farieb môžete dosiahnuť moderný lesklý povrch, alebo tradičný vidiecky, či vintage štýl s efektom patiny. Ak sa rozhodnete pre patinu, vyberte si dva odtiene farieb, ktoré sa dopĺňajú, ale zároveň sú v kontraste. Najprv nanášame spodnú vrstvu, po usušení natrite finálnou farbou. Až po jej zaschnutí obrúste brúsnym papierom rohy a miesta, ktoré sú bežne najviac opotrebované a to do vrstvy prvej farby. Vyčaríte tak originálny kúsok nábytku. Výber je len na vás a vašom vkuse.

Kuchynská linka patrí k tým nábytkom, ktoré používame pravidelne na dennej báze. Keďže je veľmi namáhaná, po maľovaní jej doprajte dostatok času na prijatie farby. Nech sa farba spozná s novým povrchom a splynie s ním. V opačnom prípade budete po krátkom čase presne vedieť, kde sa linky dotýkate, odtlačky prstov, či šmuhy vám to dajú jasne najavo. Po týždni, či dvoch už môžete k linke pristupovať bez obáv z poškodenia.

 

 

Renovácia kuchynského nábytku

Pri prerábke kuchyne sa neobmedzujte iba na kuchynskú linku. Vhodne kombinujte aj zástenu, či už je zo skla, obložená keramickým obkladom, alebo iným materiálom, farby Vintro sa nezastavia pred žiadnym povrchom.

Svoje dielo privediete k dokonalosti, ak tón v tóne vyfarbíte i jedálenský kút. Pri natieraní nábytku, či už ide o veľký jedálenský stôl, set stoličiek, alebo drevené lavice platia rovnaké pravidlá, ako pri kuchynskej zostave.

Kuchynský stôl

Skôr, než nanesiete prvú vrstvu farby, pripravte si podklad. Stôl zbavíme prachu a nečistôt, umyjeme, odmastíme a vytrieme dosucha. Necháme poriadne vyschnúť. Prípadné nerovnosti zatmelíme, zjednotíme tak povrch. Pod stôl si podložte kartón, alebo noviny, aby vaša podlaha ostala čistá a môžete maľovať. Po dôkladnom usušení farby možno stôl ešte prejsť voskom, alebo lakom, pri kriedových farbách to však nie je podmienka.

 

 

Kuchynské stoličky

K peknému stolu treba ešte doladiť kuchynské stoličky, vaša nová jedálenská súprava tak bude kompletná. Nemusíte zákonite siahať po rovnakej farbe, môžete si vybrať iný odtieň, ktorý už bol v kuchyni použitý, alebo úplne kontrastné tóny. Postupujeme v rovnakých krokoch ako pri renovácii kuchynského stola. Farby voľte tak, aby podčiarkli eleganciu novej kuchyne, pri jedálenskej súprave to nemusí byť farba totožná s tou na kuchynskej linke, ale napríklad farba drobných detailov, či ornamentov, výber samozrejme ponecháme domácej pani.

Nová farba kuchynských stien

Rekonštrukciu kuchyne zavŕšime náterom kuchynských stien. Vyberáme odtiene, ktoré nechajú vyniknúť zariadenie kuchyne, predovšetkým však linku. Ak je vo výraznej farbe, na steny použijeme nenápadné odtiene bielej, či krémovej, ktoré výraznú linku podporia a zároveň vytvoria prirodzené kulisy. Na maľovanie steny budeme okrem vybranej farby potrebovať ešte vhodný štetec, či valček, handričku, pásku, prípadne fóliu na zakrytie nábytku. Stenu pred maľovaním ošetríme a to tak, že ju utrieme od prachu a drobných nečistôt. Pri čistení si povrch pozorne prezrite a prípadné nerovnosti, či diery zatmeľte.

Nábytok, ktorý sa nedá preložiť prikryte fóliou, zabránite tak jeho poškodeniu. Rovnako môžete použiť pásku na okraje okien a lišty. Podlahu ochránite novinami, alebo kartónom. Ak je povrch steny hladký, môžete začať s podkladovou farbou, tzv. primerom. Ten povrch zjednotí a kriedová farba naň dobre chytá. Primer necháme úplne vyschnúť a následne už nanášame vybranú kriedovú farbu. Vintro majú vďaka vysokému obsahu pigmentu skvelé krycie vlastnosti, preto úplne postačí jedna vrstva náteru pre dokonalý výsledok.

Rekonštrukcia kuchyne je komplexná záležitosť. Vyžaduje si dostatok času a trpezlivosti a trochu fantázie a odvahy. Pred začatím si dobre premyslite, čo presne chcete zmeniť, vypracujte si plán prác a pripravte zoznam vecí, ktoré k prerábke budete potrebovať. Potom sa už len smelo pustite do práce aby ste o pár hodín mohli naplno vychutnávať jej ovocie.