Ani zarytí milovníci dreva a dreveného nábytku nemajú vždy jednoznačnú odpoveď na nasledujúcu otázku: Použiť na povrchovú úpravu vosk, alebo lak? Odpoveď nie je vždy rovnaká a mení sa prípad od prípadu. Pozrime sa teda bližšie na laky a vosky, a na to, kde a ako ich správne používať.

 

Kedy drevo voskovať a kedy lakovať

Vosk i lak majú spoločný účel a tým je povrchová úprava dreva za účelom jeho ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Tiež majú nesporne estetickú funkciu, pretože hladký matný, či lesklý povrch, ktorý vrstvou laku alebo vosku vytvoríte pôsobí nesporne efektne. Netreba sa však domnievať, že vrstvou vosku, či laku drevo celkom zakonzervujeme. Slúžia ako ochrana, ale drevo pod nimi naďalej žije a dýcha. Voskom a lakom predlžujeme jeho prirodzené zdravie a drevo si uchová svoj vzhľad a vôňu. Aby sme jeho kvalitu zachovali čo najdlhšie, je potrebné ochranný náter zopakovať raz až dvakrát do roka. Pozrite sa na svoj drevený kúsok a sám vám napovie, kedy je čas na lakovanie, či voskovanie. Aj vosk aj lak sú ekologickým spôsobom ochrany dreva pred nepriaznivými vplyvmi zvonku, či už sú to vplyvy počasia, vlhkosť, teplo, alebo škodcovia. Zároveň chránia drevo pred poškodením v dôsledku jeho používania.  Lak i vosk sa po natretí vpijú do dreva, zaisťujú tak hĺbkovú ochranu a vitalitu dreva.

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že vosk používame väčšinou na nábytok a drevené povrchy, ktoré sú menej namáhané. Naopak lak možno použiť na predmety každodennej potreby, ktoré musia zniesť vysokú záťaž – napríklad kuchynská linka a pracovná doska, detský nábytok, stôl, či stoličky.

Čo obsahujú vosky a laky Vintro

Vosky a laky Vintro sú ekologické a neobsahujú žiadne živočíšne zložky. Sú ideálne pre ochranu drevených povrchov a navrátia im zdravý a krásny vzhľad. Vosky Vintro sú vyrobené podľa tradičnej receptúry z včelieho vosku a iných prírodných voskov a je dostupný v svetlom a tmavom odtieni. Laky Vintro sú riediteľné vodou a tiež majú ekologické zloženie. Neobsahujú kazeín ani iné živočíšne prídavky, sú vyrobené ekologicky, rešpektujúc životné prostredie a etické zaobchádzanie. Výroba lakov a voskov Vintro je tradičná, založená na dlhoročných skúsenostiach overených časom.

Výhody lakovania

Lak Vintro Extreme Laquer bol vyvinutý tak, aby poskytoval drevu ochranu aj vo veľmi náročných podmienkach. Natrite ho všade tam, kde sa nábytok pravidelne používa, kde je drevo vystavené nástrahám vo forme vlhkosti, plesní, či hmyzu. Zabráni prerážaniu škvŕn a bude vaše drevené povrchy chrániť celé mesiace. Preniká hlboko do štruktúr dreva a chráni ho zvnútra navonok. Je ideálny na natieranie drevených plôch v exteriéri, použite ho na oplotenie, pergoly, drevené stĺpy, domčeky, či záhradný nábytok. Vnútri ním natrite podlahy, kuchynskú linku, pracovnú dosku, stoly, stoličky, a bez obáv i detský nábytok. Je dostupný v lesklej, matnej, alebo saténovej verzii. Náter opakujte podľa potreby raz za pol roka až rok.

Ochrana pred mechanickým poškodením

Laky sú skvelým pomocníkom pri ochrane dreva pred škrabancami, odermi, či ošúchaním. Uistite sa pri lakovaní, že nanesiete dostatočne hrubú vrstvu. Tú nedosiahnete tak, že nanesiete na drevo veľa laku. Lakujte v tenkých vrstvách, lak dobre rozotrite, aby nikde neostali nerovnosti a prebytky, a po dôkladnom usušení naneste ešte jednu alebo i dve vrstvy podľa potreby. Vrstva laku schne zopár hodín, ideálne je nechať uschnúť do ďalšieho dňa.

Ochrana pred pôsobením tepla

Lak skvele izoluje povrch dreva od pôsobenia tepla. Ak sú vaše drevené povrchy vystavené vyšším teplotám, jednoducho ich nalakujte. Vlastnosti dreva tak zafixujete a chránite ho pred znehodnotením a zmenami. Pod vplyvom tepla môže drevo vysychať, lámať sa alebo pukať. V nadväznosti na teplo často pôsobí na drevo aj UV žiarenie, hlavne vonku. Lakom ochránite svoj nábytok, či podlahu pred oboma týmito nepriateľmi.

Ochrana pred dlhodobo pôsobiacou vlhkosťou

Vlhkosť je pre drevo asi najväčším strašiakom. Voda je mocný pán a keď sa raz dostane do drevených pórov, zbavovať sa jej budete veľmi ťažko. Drevo ťahá za kratší koniec a s vodou si neporadí, nasiakne a začne hniť. Ak vlhko pôsobí na drevené povrchy dlhodobo, počítajte postupom času s plesňami, ktoré nielenže zničia drevený nábytok, či obklad, ale sú i zdraviu škodlivé. Odstrániť ich úplne býva náročné, pretože rovnako ako voda, i plesne sa drevom budú rýchlo šíriť. Buďte preto opatrní pri zariaďovaní kúpeľne, kuchyne, či v saune. Základom je vybrať vhodný typ dreva a správny lak. Vintro Extreme Lacquer bol vyvinutý tak, aby aj v týchto náročných podmienkach dokázal poskytnúť drevu dokonalý vzhľad a predovšetkým potrebnú ochranu. Tie časti nábytku, alebo obklady, ktoré budú pravidelne a dlhodobo vo vlhkom prostredí je nevyhnutné natrieť niekoľkými vrstvami laku a nátery pravidelne kontrolovať a podľa potreby opakovať.

Výhody voskovania

Vosk Vintro prichádza v svetlom a tmavom prevedení. Je to prírodný a voňavý spôsob, ako dodať vášmu nábytku vrstvu ochrany navyše. Vosky sú príjemné na dotyk a dobre sa s nimi pracuje. Rovnako ako lak, i vosk chráni drevo pred vonkajšími vplyvmi počasia ako vlhko, teplo, nečistoty, UV žiarenie, hmyz, plesne a následná hniloba. Na rozdiel od laku, vosk je ideálnejšie použiť pri menej namáhaných kusoch nábytku. Jeho povrch zanechá príjemne jemný na dotyk, no horšie už reaguje na mechanické poškodenie, či teplý pohár čaju. Pred použitím si teda zvážte, ako často a na čo daný kus nábytku využívate.

Prirodzene pôsobiaci povrch

Vosk Vintro je netoxický a zušľachťuje vlastnosti dreva. Zachováva jeho zdravý vzhľad na dlhé mesiace. Jeho ďalšou výhodou je, že ho možno kombinovať a miešať s kriedovými farbami Vintro. Okrem svetlého a tmavého prevedenia tak dosiahnete vosk akejkoľvek vybranej farby. Na miešanie s kriedovými farbami používame svetlý vosk, ktorý zachová vybraný odtieň. Keďže kriedové farby Vintro sú dostatočne husté, po zmiešaní s voskom dostanete konzistenciu, s ktorou sa jednoducho pracuje a ľahko sa nanáša. Ak sa rozhodnete použiť na drevo tmavý vosk, skôr než ho nanesiete, natrite najprv na nábytok vrstvu svetlého vosku. Ak by ste s tmavým voskom neboli spokojní, môžete ho potom ľahko zbrúsiť . Tmavý vosk dodá drevu výnimočnú hĺbku a elegantný prirodzený vzhľad.

Matný povrch

Vosky volíme aj v prípade, že chcem dosiahnuť matný vzhľad nábytku. Voskovaný nábytok bude lahodiť nielen oku, ale bude tiež príjemne jemný na dotyk.

Ako lakovať drevo

S týmto návodom zvládnete lakovanie obľúbeného nábytku hravo:

          V prvom kroku si nábytok dobre odmastíme vodou so saponátom, alebo odmasťovačom, umyjeme od prachu a drobných nečistôt a necháme poriadne vysušiť

          Prípadné nerovnosti zatmelíme, kde je to potrebné zbrúsime drsný povrch, či starú prečnievajúcu vrstvu farby.

          Opäť použijeme handričku a očistíme

          Lak nanášame v malých množstvách, začíname rohmi nábytku a pokračujeme v smere kresby dreva

          Rozotierame rovnomerne po povrchu a prebytočnú vrstvu odstránime handričkou

          Necháme vysušiť a po vytuhnutí v prípade potreby celý proces zopakujeme

Ako voskovať drevo

Pri voskovaní dreva postupujeme podobne ako pri jeho lakovaní.

          Najprv si nábytok odmastíme, umyjeme a vysušíme

          Vyrovnáme nerovnosti, zatmelíme a opäť očistíme

          Vosk nanášame voskovacím štetcom v smere od rohov, pokračujeme podľa kresby dreva

          Nanášame v malých množstvách a rozotierame do tenkej vrstvy

          Prebytočný vosk odstránime handričkou, ktorá nepúšťa vlákna

          Výsledné dielo možno preleštiť do požadovaného lesku

Vosk potrebuje na úplné vytvrdnutie viac času, po práci teda nábytok necháme ešte aspoň týždeň odpočívať, kým ho začneme naplno využívať.