Staré čínske umenie geometrie feng shui nás učí žiť v harmónii so sebou a okolitým svetom. Vietor a voda, jing a jang, energia čchí a päť elementov, to všetko tvorí feng shui. No ako sa v tom vyznať? Poradíme vám, ako priniesť harmóniu tohto učenia i do vášho interiéru. Prineste si domov závan životodarnej energie iba tým, že ho zariadite správnym spôsobom a vo vybraných farbách.

Farby podľa feng shui

O vplyve farieb na psychiku človeka ste už iste počuli. Venujeme sa mu i v tomto článku. Pri zariaďovaní bytu či domu podľa feng shui však treba brať do úvahy predovšetkým tri veci: svetové strany, farby a účel zariaďovanej miestnosti. To všetko musí spolu ladiť a dopĺňať sa, aby mohla životodarná energia čchí vašim priestorom voľne prúdiť a podporovať jednotlivé oblasti života.  Skôr než pristúpime k praktickým radám, naučme sa základy. Vo feng shui na seba vzájomne pôsobí päť elementov: oheň, zem, kov, voda a drevo.  Tieto elementy sa navzájom ovplyvňujú, pričom platí pravidlo, že každý element je podporujúci pre ten nasledujúci. Zároveň každý z nich uzemňuje predchádzajúci element.  Všetky elementy disponujú farbami, ktoré sú pre ne príznačné.

Oheň to je červená, oranžová, sýta žltá.

Zem reprezentujú zemité farby. Patrí sem hnedá vo všetkých odtieňoch, béžová, marhuľová, či smotanová.

Kov sa spája s bielou, ale tiež sivou, zlatou, striebornou.

Elementu vody prislúchajú odtiene modrej a čierna farba.

Drevo má za svoju zelenú farbu.

Čo reprezentujú jednotlivé farby a odtiene?

Keď už poznáme všetky elementy a ich farby, čaká nás posledná kocka v skladačke feng shui. Vzájomne zosúladiť farby, elementy a svetové strany v príbytku. Zariadiť miestnosti v dome, či byte podľa svetových strán, ktoré prináležia jednotlivým oblastiam života a podporiť dobrú energiu vhodnými elementami a farbami.

Orientujme sa podľa svetových strán. Tie zmeniť nedokážeme, takže im prispôsobíme zariadenie miestností.

Začíname na severe. Tejto svetovej strane dominuje element vody. V nej sa spájajú nepravidelné tvary vlniek a oválov s odtieňmi modrej, alebo čiernej farby. Podporia ich farby kovu. Modrá farba upokojuje, navodzuje príjemné pocity. Je ideálna pre meditáciu, stíšenie sa a ukľudnenie energie. Severná strana je miestom pre kariéru a životnú cestu. Ideálna pre umiestnenie pracovne.

Severovýchodná strana patrí elementu zemi. Zariaďujte v zemitých tónoch od svetlej žltej, cez terakotovú, až po hnedú. Podporujúcimi sú farby ohňa. Na tejto svetovej strane umiestnite študentskú izbu, pretože toto je oblasť pre vedomosti.

Východnej strane dominuje element dreva. Hlavnou farbou je zelená a jej odtiene. Podporíte ich modrou farbou. Na tejto svetovej strane sa darí oblasti rodiny a zdravia. Je vhodná pre obývaciu izbu, v ktorej sa stretáva celá rodina. Zelenými farbami podporíte rast a život. Modré tóny sú ideálne pre meditácie a upokojenie.

Juhovýchodnú stranu zariaďte do modra modro-zelena. Ostávame pri elemente dreva, no na juhovýchode dominuje oblasť bohatstva a financií. Ak bude vaša pracovňa umiestnená tu a zariadite ju v tónoch zelenej, ktorá podporí rast, iste na tom budú vaše financie skvele.

Juhu dominuje oheň. Vyberte si červené a sýte oranžové farby, ktoré podporíte zelenou. Oblasť juhu praje sláve a dobrému menu. Je to miesto pre stretávanie, kde je oranžovou farbou podporovaná vzájomná komunikácia. Silné ohnivé farby podporujú životnú energiu, moc a životaschopnosť.

Na juhozápade prechádzame do elementu zeme. Používame príjemné zemité tóny, ktoré podporíme sýtou oranžovou farbou. Toto je oblasť partnerských vzťahov. Nevtieravé tóny napomáhajú harmónií, farby ohňa zase podporia vášeň a romantiku v partnerstve.

Západnej strane kraľuje element kovu. Zariaďujte v bielej, sivej a v chladných tónoch. Podporte ich zemitými farbami. V tejto časti prosperuje rodina a deti, je to preto vhodné miesto pre spoločné priestory. Biela symbolizuje čistotu a úprimnosť vo vzťahoch.

I v severozápadnej časti ostávame v elemente kovu podporeného zemitými farbami. Je to oblasť pre cestovanie a priateľstvá. Biela reprezentuje nevinnosť i nové začiatky. To je pre priateľské vzťahy veľmi dôležité.

Treba sa niektorým farbám vyhnúť?

Nie netreba. Všetky farby, ktoré sú zastúpené v elementoch feng shui majú svoj význam a silu. Je potrebné poznať ich význam a vedieť s nimi pracovať. Vzájomne ich kombinovať tak, aby podporovali jednotlivé oblasti života, či utlmovali to, čo má byť upokojené, aby miestnosť slúžila svojmu účelu. Takto dosiahnete vo svojich izbách harmóniu a dokonalé prúdenie životodarnej energie. A keď bude prúdiť izbami, bude prúdiť i celým domom, či bytom.

Kombinácia odtieňov podľa feng shui

Kombinujte farby piatich elementov pre dosiahnutie väčšej funkčnosti svojho príbytku a umocnenie dobrej energie. Pre lepšie pochopenie sa pozrime na to, v akých farbách zariadiť jednotlivé miestnosti v dome.  Detská izba bude miestom zábavy a hry ak ju podporíte v jemných tónoch veselej žltej farby. Tam, kde je posteľ použite upokojujúce odtiene zelenej, alebo zelenomodrej. Pracovňa, oblasť kariéry, slávy, či financií bude prosperovať ak do nej vnesiete doplnky a dekorácie v tvaroch a farbách ohňa. Dodajú vám životnú energiu a silu pri dosahovaní pracovných cieľov a prosperity. Tá porastie i s prvkami zelenej. Spálňu laďte do tónov zemi a doplňte zelenou, či modrou farbou pre upokojenie a meditáciu. Spoločné priestory ako obývačka majú radi neutrálne farby, ktoré podporíme čistou bielou, ale tiež tónmi oranžovej pre dobrú komunikáciu. V kuchyni pokračujte s oranžovou farbou, ktorá podporuje chuť do jedla. Vhodná je tiež energická červená. Všetky odtiene nájdete i na našom webe.