Máte vo svojom dome či bytovke pivnicu? Skvelé, poďme si ju zariadiť tak, aby ste naplno využili jej dispozíciu a priestory. Už dávno totiž neplatí, že pivnica je miestom pre zaváraniny a bicykel. V závislosti od veľkosti a rozloženia priestoru v nej môžete čarovať. A vytvoriť tak skutočné divy. Bola by škoda nechať tak veľký priestor ležať ladom, prípadne ho zapratať haraburdami, ktoré ešte určite niekto niekedy bude potrebovať. Stavte radšej na originalitu a účelnosť.

Zariaďte sa podľa typu pivnice

Aká je tá vaša? Sú steny z hliny, betónu, či kameňa? Alebo ste pri stavbe tehlového domu zapustili základy pod úroveň terénu a teraz rozmýšľate ako naplno využiť tehlovú pivnicu? Nuž, každý materiál má svoje plusy ale vo všeobecnosti platí pár zásad, ktoré je dobré pri pomýšľaní na pivnicu nevynechať.

Asi najdôležitejšie je uvedomiť si materiály stien pivnice a tiež to, ako ďaleko sa nachádza spodná voda. Tá vie narobiť veľa problémov a svoju cestu si vždy nájde. Nespoliehajte sa preto na to, že sa nič zlé nemôže stať, ale naopak. Myslite na to, aby sa nič zlé nestalo. Nechajte si poradiť od odborníkov a zavolajte si ich na pomoc pri skúmaní terénu. Odborné oko posúdi materiály i hrozby spodnej vody a navrhne izoláciu.

Určite počítajte s tým, že pivničný priestor bude niečo stáť. Najviac nákladov vynaložíte na odizolovanie stien od okolitého terénu a vody. Je potrebné odizolovať i podlahu a strop, pretože nad ním sa už pravdepodobne nachádza obytný priestor domu.

Betónová pivnica

Betón je pre potreby, ktoré má pivnica spĺňať skvelým materiálom. Nezabúdajme na to, že je nasiakavý, preto je nevyhnutné, aby boli betónové steny pivnice dobre odizolované. V závislosti od toho, aký účel nová pivnica dostane môžete nechať betónové steny nenatreté. Bude to pôsobiť moderným industriálnym dojmom.

My vám však musíme odporúčať prírodnú a ekologickú farbu Vintro s betónovým efektom. Je riediteľná vodou a obsahuje minimum prchavých látok, čo sa pre tieto priestory extra hodí. Je totiž mnoho pivníc, ktoré nedisponujú oknom, a preto odvetrávanie chvíľku trvá. Táto farba vám povrch stien krásne zjednotí, zakryje drobné nedokonalosti a je už iba na vás, ako si svoj nový priestor v podzemí zariadite.  Kriedovú farbu Vintro Concrete Effect Paint máme v ponuke až v troch prirodzených odtieňoch.

V každom prípade, pri riešení pivnice na odvetrávanie nezabúdajte, je to extrémne dôležité, pretože správne odvetrávanie zabraňuje hromadeniu vlhkosti a tvorbe plesní. Keď sa tie dostanú do domu, odspodu budú pokračovať vyššie.

Kamenná pivnica

V mnohých domoch sa nájde ešte i dnes kamenná pivnica. Kedysi to bol lacnejší spôsob ako si vytvoriť priestory pod úrovňou terénu.  I dnes sa tieto pivnice tešia obľube. Často ich môžeme vidieť osadené samostatne do svahu, nie ako súčasť domu. Kamene vytvoria vnútri ten správny chlad i vlhkosť, ktoré od pivnice očakávame.

Najčastejšie takáto pivnica slúži na skladovanie sezónneho ovocia a zeleniny počas zimy, ale tiež ju možno naplniť i príjemnejším tekutým tovarom. Pokiaľ je v nej dostatok priestoru, osadená do skladu ponúka možnosť vytvoriť na jednej strane okno, respektíve vchodové dvere. Tým dostanete do pivnice i prvok na vetranie a presvetlenie. Na väčšej ploche si môže vlastný kútik nájsť i hlava rodiny, či už tu bude mať malú dielňu, alebo priestor na odpočinok.

Tehlová pivnica

Tehla patrí v súčasnosti k obľúbeným materiálom na stavbu domov a teda i pivníc. A nie je to náhoda. Disponuje skvelými tepelno-izolačnými vlastnosťami a je cenovo dostupná. Rovnako, ako pri betónovej pivnici, i tehlová si vyžaduje zabezpečenie pred vlhkosťou a spodnou vodou. Pokiaľ investujete do dobre odvedenej práce a kvalitného materiálu, nemusíte si robiť starosti a pivnicu si budete užívať celé roky. Ak máte podpivničený celý dom, získavate bohatý priestor. Dáme vám pár tipov, ako s ním naložiť.

Keď opomenieme klasické a nevyhnutné vybavenie pivnice – kotolňa, práčovňa, či sušiareň, stále nám ostáva dostatok miesta na súkromné potešenie.

Čo tak zariadiť si vlastnú posilňovňu? Nebudete potrebovať veľa, stačí pár kvalitných strojov, zrkadlo na stenu, a cvičiť môžete hoci aj každý deň. Treba len zbehnúť pár schodov. Keďže tu budete tráviť pomerne veľa času, je vhodné zariadiť si ju tak, aby ste sa tu cítili príjemne.

Nevzhľadné potrubia a studené steny vám pomôžu zakryť kriedové farby. Sú vyrobené na vodnej báze, a tak vhodné i do menších podzemných priestorov s pomalším odvetrávaním. Prineste do pivnice živé farby a vdýchnete priestoru úplne novú energiu. Najprv použite základovú farbu, tzv. primer. Podklad krásne zjednotí a vrchná farba naň dobre chytá. Vďaka vysokému obsahu pigmentov stačí jedna až dve vrstvy náteru a stena bude žiariť farbami. Vyberte si do posilňovne niektorý z našich odtieňov, ktoré posilňujú energiu. Pre tento účel určite odporúčame Deep Saffron, Medusa,  či Poppy.

Pozor na vlhkosť! Ako odvetrať pivnicu?

Ideálnym spôsobom na odvetranie pivnice sú dvere vedúce priamo do exteriéru, prípadne okno. Ak máte čo i len malú možnosť, využite toto riešenie. Je to záruka, že sa v pivnici nevytvorí nadmerná vlhkosť a následne na ňu i plesne. Poradiť si s nimi je pomerne náročné a môžu poškodiť nielen pivničné priestory, ale postupne i dom.

Pokiaľ však pivnicu máte pod úrovňou terénu a inštalovať vetracie okno nie je možné, bude to chcieť zopár potrubí. Existuje viac prístupov k výberu správne veľkých odvetrávacích potrubí a ich umiestneniu. Závisí to predovšetkým od rozmerov a umiestnenia pivnice. Poraďte sa preto pri riešení odvetrávania s odborníkmi, ktorí vyberú najlepšiu alternatívu práve pre tú vašu pivnicu.

Izolácia

Chladné a do istej miery i vlhké prostredie pivnice je žiaduce. Keď však vlhkosť prekročí želanú mieru, má to vplyv nielen na steny, ale i na zdravie majiteľov. Správna izolácia pivničných priestorov je preto v kombinácii s odvetrávaním kľúčovým faktorom, ktorý rozhodne o tom, ako to vo vašej pivnici bude vyzerať.

Je rozumné nechať tieto práce na majstrov, ktorí majú skúsenosti a poradia vám pri výbere materiálov. Nemenej dôležité je tiež správne osadenie izolácie. Nešetrite a začnite penetračným náterom, na ktorý následne uložíte zvolenú izoláciu.

Pivnica nemusí slúžiť len ako skladisko

Pokiaľ ste sa rozhodli zainvestovať, pivnicu máte vhodne odvetranú a dobre izolovanú, jediná starosť, ktorá vám ostáva na pleciach je, ako daný priestor využijete. Pohrajte sa s kriedovými farbami a vdýchnite miestnosti pod zemou osobitý pocit.

Môže to byť tajná miestnosť v dome, kde si muži s kamarátmi zahrajú karty, alebo urobia pánsku jazdu. Vkusne zariadená poslúži i pre príjemný dámsky večer s fľašou vína, ktorú budete mať v pivnici vždy po ruke. Určite ste už videli domy, ktoré využívajú pivnice ako súkromné kinosály, či hracie miestnosti. Môžete tu mať i pracovný kútik, dielňu, ateliér, alebo vlastnú knižnicu. Túžite po vlastnom bare s biliardovým stolom a šípkami? Máte ho mať! Fantázii sa medze nekladú. S chalk paint si môžete pivnicu pretvoriť na akúkoľvek miestnosť a nebude to ani veľa stáť. So sýtymi farbami dosiahnete krásne efekty a želanú atmosféru. A ostane i miesto na poličku so zaváraninami, ktorú môžete za pochodu namaľovať tiež. Vintro chalk paint sú totiž vhodné nielen na steny, ale takmer na všetky typy povrchov od dreva, cez sklo, kov, či plasty. Návod, ako na to nájdete na našom webe. Tak čo, už viete čo sa bude vo vašej pivnici nachádzať?