Poznáte feng shui? Určite ste toto slovné spojenie už kdesi začuli. Je to staré čínske umenie geometrie, ktoré v sebe spája päť hlavných elementov. Ich správnou kombináciou si doma môžete vytvoriť harmonické prostredie, ktoré podporí prúdenie životodarnej energie čchí. Ak sme vás prvými riadkami zaujali, čítajte pozorne ďalej. Predstavíme vám základné princípy tohto umenie a navedieme na cestu, na ktorej si jednoduchými zmenami zmeníte nielen svoj vlastný svet za vchodovými dverami, ale možno i celý život.

Základy tradičného feng shui

Feng shui je založené na poznaní energií jing a jang a ich prúdenia. Odborníci na toto učenie vám pomôžu zharmonizovať interiér tak, že umiestnia zariadenie domu a doplnia ho vhodnými dekoráciami. Celkové rozmiestnenie nábytku bude v súlade s prúdením životodarnej energie  a jednotlivé doplnky podporia základné elementy feng shui tak, aby znásobili svoje dobré pôsobenie.

Toto tradičné čínske učenie v sebe spája vzájomné pôsobenie piatich základných elementov, ktoré sa iste nachádzajú aj vo vašej domácnosti:

  • Oheň
  • Zem
  • Kov
  • Voda
  • Drevo

Každý z nich má v priestore svoju úlohu a vplýva na okolie pomocou vlastných tvarov a farby.

Oheň to je červená, oranžová alebo žltá farba a ich odtiene.  Pre oheň sú typické ostré hrany a tvary, aké má napríklad trojuholník. Zem spája zemité hnedé a hnedo-oranžové farby, predmety sú nízke a ploché a majú pravidelný tvar. Element kovu spája odtiene bielej, striebornej, zlatej, sivej, ale tiež purpurovú či fialovú farbu. Jeho tvarmi sú okrúhle a oválne prvky v domácnosti. Nasleduje voda, ktorej farbou je modrá všetkých odtieňov ale tiež čierna a typické tvary vlniek. Prírodné farby zelenej a jej odtieňov patria k poslednému elementu. Drevo v domácnosti symbolizujú vysoké a úzke tvary ako napríklad hranoly.

Teraz keď už poznáme základy feng shui, natíska sa otázka, ako skombinovať jeho elementy tak, aby spolu fungovali v harmónii a napomáhali prúdeniu čchí.

Čo je hlavnou myšlienkou feng shui?

Pri zariaďovaní domu alebo bytu podľa princípov feng shui sa držíme hlavného odkazu tohto umenia. Nosnou myšlienkou je vytvorenie harmonického prostredia, v ktorom bude životodarná energia bez prekážok prúdiť. To podporíme tak, že si priestor v dome zariadime s ohľadom na svetové strany a oblasti života, ktoré symbolizujú. Nemenej dôležité je podporiť v dome život a rast dobrého a odstrániť všetko, čo odumrelo. Vietor a voda. To v preklade znamená feng shui. Prináša do života závan pozitívnych zmien a živú energiu.

Ako si zariadiť byt podľa princípov feng shui

Prvým krokom pri zariaďovaní feng shui domácnosti je rozdelenie priestoru na svetové strany. Urobte tak a zariaďujte jednotlivé miestnosti podľa tohto kľúča:

  • Sever – priestor pre kariéru a životnú cestu
  • Severovýchod – to sú vedomosti
  • Severozápad – cestovanie a priatelia
  • Juh – sláva
  • Juhovýchod – bohatstvo a prosperita
  • Juhozápad – láska a vzťahy
  • Západ – kreativita a deti
  • Východ – rodina

S pomocou tohto ťaháka zariaďte jednotlivé izby a dajte im náležitú funkciu. To, čo v danej miestnosti potrebujete podporiť, môžete znásobiť použitím vhodných doplnkov. Najlepšie si to ukážeme na príklade.

Začnime vstupom do domu. Predsieň zariadená v súlade s feng shui by mala byť priestranná a vzdušná. Oproti vchodovým dverám nevešajte zrkadlo, pretože tak prúdiacu energiu vrátite naspäť von. Upracte spod nôh všetky pohodené tašky, či topánky a dbajte na poriadok. Tieto veci by tiež stáli v ceste energii čchí.

Z predsiene sa presuňme do obývačky. Je to priestor, kde sa stretáva celá rodina, preto by mala mať dostatok denného svetla. Zariaďte ju v zemitých farbách a doplňte o doplnky v zelenej, či tyrkysovej. Použiť môžete i výraznú červenú, či žltú, ktoré podporujú energiu a aktivitu.  Pri výbere nábytku uprednostnite menšie kúsky pred masívnymi stenami. Gauč nech je umiestnený tak,  aby ste z neho videli na dvere vedúce do obývacej izby. Zároveň za gaučom musí byť pevná stena, nie voľný priestor.