Luxusná, nadčasová, výnimočná, elegantná. Takto by sme mohli menovať ešte dlho, prívlastkov čiernej farby je skutočne mnoho. Čierna farba vzniká tam, odkiaľ neprichádza žiadne svetlo. Pohlcuje svetlo z ostatných farieb a to sa neodráža naspäť. Najčastejšie sa s ňou stretávame ako so symbolom smútku, dokonca smrti. No ani z ďaleka to s čiernou farbou nie je také zlé. Pozrime sa na ňu zblízka.

Čierna farba: Ako vplýva na psychiku?

Čiernu farbu majú v obľube skôr introverti. Vytvára akúsi neviditeľnú bariéru medzi nositeľom a vonkajším svetom. Symbolizuje smútok či nešťastie. Je obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí si radi držia odstup, chcú vzbudzovať svojim zjavom rešpekt, prípadne pôsobiť formálne. Je to určite skvelá voľba na pracovnú schôdzku, no vhodnou kombináciou so žiarivejšími odtieňmi možno čiernu použiť kdekoľvek.

Ak aj vy patríte k obdivovateľom tejto farby, smelo ju používajte a kombinujte. No nepreháňajte to. Aby ste neprepadli melanchólii, s citom ju kombinujte s veselšími farbami, ktoré pri čiernej krásne zažiaria a vyniknú.

Čo však platí v móde, nevzťahuje sa i na interiérový dizajn. Vo svojom príbytku po čiernej siahajú ľudia, ktorí sa chcú doma cítiť pohodlne no zároveň majú radi extravaganciu a štýl. Na veľkých plochách môže čierna pôsobiť ponuro, no správnou kombináciou s inými odtieňmi dokáže byť krásne elegantná, jemná, priam nevtieravá. Nebojte sa čiernej farby, hoci nie ste jej najväčším fanúšikom. Je to neutrálna farba a patrí do sviežeho, moderného i útulného interiéru.

Čierne steny

Znie to ako úlet, no čierne steny majú ozajstný štýl. Namaľovať miestnosť čiernou farbou však nie je pre každého. Hodí sa predovšetkým do väčších miestností, pretože ako je o čiernej známe, priestory a objekty opticky zmenšuje. Ak ste rozhodnutí pre čierne steny, skúste im dodať iskru a kombinujte s niektorým z našich metalických odtieňov. Použitím šablóny dokážete vytvoriť skutočne luxusné priestory.

Aj v menších miestnostiach si čierna nájde svoje uplatnenie. Vyskúšajte čierne tapety a nalepte ich iba na jednu stenu, či jej menšiu časť. S čiernou dosiahnete neopozerané výsledky a punc luxusu.

Čierny nábytok

Začnime pekne od začiatku. Čiernu možno použiť už pri dverách bytu, či domu. Alebo presnejšie povedané na dverách. Je to univerzálna farba a tak sa čierne dvere s obľubou používajú. A nielen tie vstupné, ale tiež dvere do jednotlivých miestností.

Čierna je farbou pre všetkých. Ak nemáte odvahu na veľké čierne plochy, určite vyskúšajte jej efekt na nábytku. A nemusíte hneď kupovať nové kusy. Poobzerajte sa doma a iste nájdete kúsky, ktoré premaľovaním získajú nový život, či úplne iný vzhľad a iskru.

Pompézna Victorian Black sa bude vynímať na modernom nábytku i starých klasických kúskoch. Hodí sa rovnako na základné kúsky ako kuchynský stôl a stoličky, tak i na obývaciu zostavu, prípadne masívnu posteľ.  Možno by to nebola vaša prvá voľba, ale vyskúšajte čiernu i v kúpeľni. Okrem rámu na hlavnom zrkadle krásne ukážu i čierne vodovodné batérie a sprchová hlavica. Doplňte o čierne poličky a kúpeľňovú skrinku. Zvyšok kúpeľne laďte do svetlých odtieňov, ktoré nechajú čiernu krásne vyniknúť. Atmosféru doma umocníte, ak túto výnimočnú farbu použijete i na doplnky.

Čierne doplnky

Hovorí sa, že čierna ladí a hodí sa ku všetkému. Interiéroví dizajnéri tomuto tvrdeniu určite dajú za pravdu. Čierny rám zrkadla, či obrazov, čierne kľučky, madlá na skriniach, sošky, dekorácie, to všetko umocní pocit pohodlia a elegancie vo vašom príbytku. Nech už máte interiér ladený v akýchkoľvek farbách, čierna k vám určite skvele zapadne. I obyčajné a jednoduché doplnky s ňou povznesiete na luxusné a nadčasové kúsky.

Vyskúšajte si mágiu čiernej farby najprv na malých drobnostiach v domácnosti a budete ju chcieť používať stále. Premaľujte nevzhľadné plastové kvetináče, obyčajne vyzerajúcu vázu, alebo si svoj doplnok namaľujte čiernou na stenu. Populárne nálepky na stenu sa nevyrovnajú autentickému dielu, ktoré si doma zhotovíte vlastnými rukami.  V spálni možno voliť čiernu na nočných stolíkoch, alebo nočných lampách. Rovnako dobre bude vyzerať i veľká čierna stojaca lampa v obývačke.

S akými farbami kombinovať čiernu?

Keďže je čierna neutrálnou a univerzálnou farbou, možnosti jej využitia sú priam nekonečné. Rozšírite ich, keď k čiernej pridáte ďalšie odtiene. Asi najpopulárnejšou kombináciou je dvojica čierna-biela. Dve farby, ktoré sú tak kontrastné a predsa spolu dokonale ladia. Využite túto vlastnosť a zariaďte si s čierno-bielou kombináciou izbu v minimalistickom štýle. O doplnky v tomto farebnom prevedení nebudete mať núdzu, na trhu je ich množstvo. Alebo si ich skrátka vytvorte sami.

Biela nie je zďaleka jedinou farbou, ktorá čiernej pristane. Každá izba v domácnosti sa dá zariadiť tak, aby v nej našla čierna svoje miesto. V detskej izbe použite pestré farby a doplňte ich drobnosťami a doplnkami v čiernej, v hale, či obývačke môže hrať čierna prím. Kombináciou so zlatou, či striebornou ju posuniete ešte o level vyššie. Popustite uzdu svojej fantázii a maľujte. Malý stolček premaľujte na čierno a zafixujte vrstvou lesklého laku. Skvele sa na ňom bude vynímať zlatá, alebo strieborná soška. Luxusne pôsobí čierny kožený gauč v kombinácii s metalickými vankúšmi. Oživte prázdne steny a zaveste na ne obrazy s čiernym, zlatým, alebo bielym rámom. Možností je veľa a preto siahnite po čiernej a s ohľadom na svoj vkus jej urobte priestor vo vašej domácnosti.