PUBLIKOVANÉ 28. JANUÁRA 2019

Stručná odpoveď znie, že všetko môžete maľovať kriedovou farbou Chalk Paint!

Starožitný nábytok, mahagón a dub. Väčšinu starého dreveného nábytku stačí pred maľovaním očistiť. Avšak niektoré drevo môže obsahovať tanín, farbivá alebo staré škvrny, ktoré môžu prerážať cez vrstvu farby Vintro Chalk Paint . To sa nazýva prerážanie starého farbiva, ktoré sa zvyčajne prejavuje ako oranžové alebo ružové farebné mapy. Dá sa tomu zabrániť alebo zablokovať použitím laku Vintro Extreme Lacquer alebo základnej farby Vintro Supreme Primer , ktorú treba naniesť na celý povrch pred maľovaním farbou Vintro Chalk Paint. Lak treba nechať pred maľovaním vytvrdnúť 24 hodín, aby účinne zablokoval prerážanie škvŕn. Tento spôsob sa dá taktiež použiť na impregnáciu hrčovitého nového dreva, škvŕn na stropoch, stenách alebo podlahe.

Intarzovaný, melamínový a dyhovaný nábytok. Po očistení sa dá intarzovaný, melamínový a dyhovaný nábytok hneď maľovať. Odporúčame skontrolovať, či je intarzia alebo dyha neporušená, a prípadné prázdne miesta zatrieť tmelom na drevo. Často okraje intarzie presvitajú cez nanášanú farbu, čo môže byť zvýraznené ako zaujímavý vizuálny prvok nanesením kontrastnej farby alebo metalickej farby.

Neošetrené drevo alebo steny. Farbou Vintro Chalk Paint sa dosiahne príjemný vzhľad na maľovanom dreve, avšak pri maľovaní neošetreného dreva alebo stien prvá vrstva vsiakne dovnútra a nevytvorí požadovaný povrch. Preto odporúčame na prvý náter zriediť farbu vodou v pomere 50:50 alebo použiť Vintro Supreme Primer. Ak drevo obsahuje nejaké hrče, ktoré by mohli uvoľňovať miazgu, odporúčame drevo impregnovať lakom Vintro Extreme Lacquer, a tým nie je nutné robiť náter zriedenou farbou Vintro Chalk Paint alebo použiť Vintro Supreme Primer. Po vyschnutí môžete natrieť povrch farbou Vintro Chalk Paint do požadovaného vzhľadu.

Maľovanie čalúnenia. V domoch býva veľa stoličiek a kresiel, či už stoličky v kuchyni alebo zamatové kreslá a nemoderné kožené kreslá, ktoré iba čakajú na druhú šancu, ktorú im najjednoduchšie dajú farby Vintro Chalk Paint. Bez ohľadu na typ poťahu, či je to brokát, zamat, bavlna, koža, vinyl alebo vlna, postup je rovnaký. Musíme však zdôrazniť, že maľovanie textílií na stoličke alebo kresle trvá niekoľko dní a nie je to okamžitá záležitosť. Zmení sa tým vzhľad textílie, pretože ide o maľovanie, nie farbenie materiálu. Textília sa stane tuhšou a po navoskovaní bude pôsobiť skôr ako koža. Vosk umožní textílii byť jemnou a elastickou a zároveň ju chráni. Ak je textília s bohatým vzorom, obrysy niektorých vzorov budú viditeľné, čo pridá na zaujímavosti celkového vzhľadu.
Najprv treba stoličku alebo kreslo očistiť, najlepšie vysávačom pre odstránenie prachu. Odlejte požadované množstvo farby Vintro Chalk Paint do vhodnej nádoby a rozrieďte ju vodou v pomere 30:70 (farba:voda). Prvé dve vrstvy majú byť dosť vodové a nanášanie bude trochu špinavou prácou. Pri maľovaní textílie je vhodnejšie nanášať tenšie vrstvy a po vyschnutí ich jemne prebrúsiť, než naniesť hrubú vrstvu, pretože počas schnutia popraská.
Rovnomerne naneste na textíliu prvú vrstvu, v prípade zamatu alebo textílie s vlasmi nanášajte farbu tak, aby vlasy ležali. Nechajte vyschnúť v teplej miestnosti aspoň 24 hodín. Nebuďte sklamaní z prvej vrstvy, že vyzerá, akoby to bolo obliate vápenným mliekom. Pred nanesením druhej vrstvy povrch prebrúste jemným brúsnym papierom. Vzniknutý prach povysávajte. Brúsenie zabraňuje stuhnutiu textílie a znižuje pravdepodobnosť popraskania farby. Naneste druhú vrstvu farby rozriedenej v tom istom pomere 30:70 (farba:voda). Nechajte vyschnúť v teplej miestnosti aspoň 24 hodín a po vyschnutí jemne prebrúste. Naneste tretiu vrstvu farby rozriedenej v pomere 40:50 (farba:voda). Nechajte vyschnúť v teplej miestnosti aspoň 24 hodín a po vyschnutí jemne prebrúste. V prípade tmavej textílie alebo s bohatým vzorom tri nátery nestačia, no štvrtý náter farby rozriedenej v pomere 50:50 (farba:voda) by mal stačiť. Keď budete spokojní s výsledkom, po vyschnutí naneste štetcom alebo bezchĺpkovou handričkou tenkú vrstvu vosku Vintro Wax. Vosk poriadne zapracujte do náteru a potom vyleštite. Odporúčame, aby ste naniesli dve vrstvy vosku Vintro Wax, pričom druhá vrstva môže byť tmavý vosk, ktorý dodá iný vzhľad, ak nechcete mať po svetlom vosku mierne starožitný vzhľad.

Farbenie textílií namáčaním. Je to rýchly a jednoduchý spôsob farbenia textílií, aby ladili s vaším zariadením, a je vhodný najmä na prírodné textílie z ľanu a bavlny. Najprv si pripravte roztok farbiva zriedením 30 ml Vintro Chalk Paint v 1 litri teplej vody. Roztok dôkladne premiešajte, aby sa farba rovnomerne rozptýlila. Textíliu úplne ponorte do roztoku farbiva a pohybujte ňou, aby sa farbivo všade dostalo. Keď je zafarbenie podľa vašich predstáv, vyberte ju z roztoku. Zľahka ju vyžmýkajte a dajte ju vysušiť do sušičky alebo na šnúru. Po vysušení ju vyžehlite. Teplo počas žehlenia napomáha uchovať farbivo v textílii, ktorú je potom možné prať v studenej vode. Po vysušení bude mať textília trochu slabší odtieň ako samotná farba. Ak chcete dosiahnuť intenzívnejšie zafarbenie, opakujte proces farbenia v roztoku s rovnakým zložením.

Kov. Väčšina kovových častí nábytku alebo iných predmetov sa dá namaľovať farbou Vintro Chalk Paint. Najprv povrch očistite roztokom s odmasťovacím mydlom. Ak sú tam miesta s hrdzou, odstráňte ju jemnou drôtenkou s pastou zo sódy bikarbóny a vody. Po očistení namaľujte a ošetrite povrch podľa svojich požiadaviek.

Sklo, porcelán a keramika. Maľovanie sklených svietnikov, starých sklených váz, kvetináčov, dekorácií, ozdobných tanierov alebo šálok je lacný a jednoduchý spôsob ako oživiť interiér. Pred maľovaním očistite povrch roztokom s odmasťovacím mydlom alebo liehom, ak je povrch mastný. Maľovanie na sklo je pomerne jednoduché, iba trvá dlhšie vyschnutie farby, pretože je na nenasiakavom povrchu. Po vyschnutí urobte konečnú úpravu natretého povrchu podľa svojich požiadaviek. Vo väčšine prípadov, napr. skrinky so sklenými dvierkami a stolíky so sklenou tabuľou, bude zrejme praktickejšie maľovať na vnútornú stranu skla, pričom treba mať na pamäti, že maľbu, ornament alebo slová treba maľovať zrkadlovo. Ak pri maľbe na sklo urobíte chybu, farba sa dá ľahko odstrániť škrabkou na čistenie skla. Podobne ako na sklo môžete priamo maľovať na porcelán alebo keramiku a namaľovaný povrch navoskovať alebo nalakovať. Neodporúčame maľovať šálky alebo taniere, ktoré používate každý deň.

Plast. Plastové kreslá, stoly, dekorácie, kvetináče a rámiky sú relatívne lacné a náter farbou Vintro Chalk Paint im dodá výnimočnosť. Pred maľovaním ich očistite roztokom s odmasťovacím mydlom a náter nakoniec buď nalakujte lakom Vintro Lacquer, alebo navoskujte voskom Vintro Wax, podľa toho, či budú v interiéri alebo exteriéri.

Rôzne príklady nájdete na našich stránkach Instagramu alebo Facebooku.

Zdieľať na sociálnych sieťach

ĎALŠIE NÁVODY

VZORKOVNÍK ZDARMA

POSIELAME VZORKOVNÍK ZDARMA UŽ DNES

Vyplň kontaktný formulár a my ti pošleme oficiálny vzorkovník Vintro farieb zdarma. Objav nádherné farebné odtiene v luxusnej kvalite vhodné pre dekorácie vášho príbytku či nábytku.

ODBER NEWSLETTRA

S NOVINKAMI A AKCIAMI LEN PRE TEBA

    Prečítaj si ako spracúvame údaje v Ochrane osobných údajov