Veľká noc je doslova za dverami a to je skvelá príležitosť na štýlovú výzdobu u vás doma. Námetov na veľkonočné dekorácie je neskutočne veľa, a či už bývate v modernom byte, alebo vidieckom dome, dekorovať môžete aj vy. Nemusíte ani chodiť do obchodov a hľadať drahé a často uniformné ozdoby, vyrobte si ich podľa seba.

Vytvorte si veľkonočné dekorácie s kriedovými farbami

Kriedové farby sú skvelým pomocníkom pre domáce tvorenie. A Veľká noc je zas skvelou príležitosťou tvoriť, zdobiť a dekorovať. Nebude to iba o maľovaní kraslíc, kriedové farby možno použiť na širokú škálu povrchov, a tak si s nimi vytvoríme skutočne dych berúce veľkonočné kúsky.

Pestrofarebná váza maľovaná kriedovými farbami

Veľkonočný stôl by nemal ostať prázdny. Skôr, než sa začne prehýbať pod dobrotami, skrášlite ho pestrofarebnou vázou. Ak doma žiadnu vhodnú nemáte, postačí obyčajný pohár na zaváraniny a kriedová farba. Uistite sa, že je pohár čistý a suchý. Ak máte na tvorenie dostatok času, začnite základným náterom. Základová farba Vintro sa bežne používa pri maľovaní stien, či nábytku, no i v tomto prípade nám dobre poslúži. Na tomto primeri kriedové farby výborne držia. Pred nanášaním vrchnej vrstvy sa ale uistite, že podkladová farba je suchá. Primer Vintro schne rýchlo, a tak už  po dvoch hodinách môžete nanášať vybranú kriedovú farbu. Špeciálny pozor si dávajte pri maľovaní závitov na pohári, ak predsa len nájdete nezatreté miesto , na ktoré ste zabudli, ľahko ho prekryjete dekoračným špagátom uviazaným do mašle. Po zaschnutí farby vázu ešte prelakujte lakom na kriedové farby, bude tak na povrchu dokonale chránená. Do takejto skvostnej vázy stačí už len pár vetvičiek bahniatok a zavesiť kraslice.

 

DIY: Návod na veľkonočné dekorácie

Veľkonočný veniec

Čoraz častejšie sa už aj na Veľkú noc stretávame s dekoratívnymi vencami. Tie veľkonočné sú vyrobené z pestrofarebných vajíčok a jarných kvetov. Možností ako si pripraviť takýto veniec je mnoho. Možno máte doma prútený veniec, v obchodoch s kreatívnymi potrebami zas ľahko zoženiete maketu venca z polystyrénu. Základom veľkonočnej výzdoby sú maľované kraslice. Umelé vajíčka kúpite v obchode. Vymaľujte si ich obľúbenou kriedovou farbou, alebo si namiešajte vlastný odtieň. Vintro chalk paint sú vodou riediteľné farby, ktoré možno spoločne miešať pre dosiahnutie ideálneho farebného odtieňa. K hotovým krasliciam pridajte živé, alebo umelé kvety, vetvičky, zlatý dážď, či už spomínané bahniatka a postupne ich pripevnite na veniec tak, aby bol bohato ozdobený. Takouto dekoráciou si vyzdobte jedálenský stôl, či policu v obývačke. Výborne sa hodí aj na vchodové dvere do bytu, alebo domu.

 

Veľkonočné dekorácie na stôl, ideálny projekt s deťmi

Či už sú to sviatky jari, alebo akékoľvek iné príležitosti, najväčšiu radosť z osláv majú väčšinou deti. Zapojte ich teda i do príprav na Veľkú noc a do tvorenia domácich dekorácii. Vyberte si ozdoby s detským motívom a vaše ratolesti vám zaručene budú chcieť pomáhať. Pri zdobení sa porozprávajte o tradíciách a symboloch Veľkej noci ,a vysvetlite deťom prečo ju doma slávite.  

Veľkonočné kuriatko

Obľúbenou veľkonočnou postavičkou býva kuriatko, či zajačik. Žlté kuriatko si jednoducho nakreslíte na veľkonočné vajíčko. Použite umelé vajíčka z polystyrénu. Vyfarbite ich žltou farbou, prilepte oranžový zobáčik a dokreslite oči. Kuriatko je hotové, keď do vajíčka zapichnete pár farebných pierok. Vyfarbite si kriedovými farbami kartónové obaly od vajec, strihajte a vytvorte pre veľkonočné kuriatka pekný jarný domček. Mnoho materiálu na tvorenie nájdete na záhrade, alebo v lese, použite ho čo najviac, aby ste kúsok jarnej prírody dostali k vám do interiéru. Maľovať veselé kuriatka možno i na kamienky, zajačika si zase poľahky vyrobíte zafarbením prázdneho kvetináča, alebo vázy.

 

Veľkonočný zajačik z kvetináča

Kriedovými farbami dokážete z obyčajného hlineného kvetináča vykúzliť veselého veľkonočného zajka. Kvetináč najprv poriadne očistíme od prachu a usadených nečistôt. Použijeme kefu, následne utrieme mokrou handrou a necháme ho poriadne vyschnúť. Na takto pripravený povrch nanesieme primer, ktorý nám vytvorí dokonalý podklad pre maľovanie s chalk paint. Kvetináč môžete vymaľovať iba z vonkajšej strany, alebo aj zvnútra. Po dvoch hodinách je jeho povrch opäť suchý a na rad prichádza finálne maľovanie. Veľkonočný zajačik môže mať rôzne odtiene, od bielej, cez modrú až po ružovú, nech to doma hýri farbami. Nakreslíme mu šibalské očká a dlhé fúzy, alebo túto časť práce prenecháme našim deťom. Keď je povrch suchý, kvetináč ešte prelakujeme lakom, alebo natrieme vosk ktorý farbu zafixuje. Z papiera alebo kartónu vystrihneme uši a prilepíme ku kvetináču a veľkonočný zajko je na svete.

 

Veľkonočné dekorácie pred dvere

 Vašich známych určite prekvapí farebná výzdoba v duchu Veľkej noci aranžovaná pri vchodových dverách. Vytvorte si ju podľa našich inšpirácií a osaďte pred dvere maľovaný kvetináč, či vázu plnú bahniatok, ozdobených kraslicami. Použiť možno aj prútený košík vystlaný prírodným materiálom ako mach, či slama, a naplnený kraslicami a kuriatkami, ktoré pozorne stráži veľkonočný zajac. Konečné dielo máte plne vo svojich rukách, my vám k jeho tvorbe ponúkame skvelé kriedové farby, laky a vosky Vintro. Prajeme vám príjemné veľkonočné tvorenie.