Zatiaľ čo kedysi bol home office len benefitom veľkých firiem pre svojich zamestnancov, dnes je nevyhnutnosťou. Veľké korporáty sa presvedčili, že môžu dokonca ušetriť nemalé peniaze na nájme, ak bude home office pravidlom.

Home office, alebo práca z domu, má svoje výhody, ale aj nevýhody. Ráno sa nemusíte nikam presúvať, či trčať v zápche. Môžete tento čas využiť na ranné cvičenie alebo dlhší spánok. Kuriér vás doma zaručene zastihne a nikomu nebude vadiť, že ste sa dnes neučesali alebo nevyzliekli z pyžama.

Aj práca z domu by však mala mať svoje pravidlá, hlavne ak si vaša práca vyžaduje sústredenie a efektivitu. Ak ste mávali home office predtým len sporadicky, pracovať za kuchynským stolom alebo z gauča, mohlo byť vyhovujúce. Avšak, každá miestnosť v byte a dome je spojená s nejakou činnosťou. V kuchyni varíme, jeme a stretávame sa s rodinou či priateľmi. Z gauča pozeráme svoje obľúbené seriály alebo čítame knihy a je to jednoznačne miesto, ktoré sa nám spája s oddychom. Ak trávite doma oveľa viac času, ako predtým, je dobré si aj v priestore vymedziť hranice medzi prácou a oddychom a takisto si vybudovať pracovné miesto, ktoré nebudete musieť každý večer odpratávať, aby ste sa mali kde najesť alebo pozrieť ďalšiu časť seriálu.  Ako na to?

Výber miesta pre prácu z domu

V prvom rade si vyberte miesto, kde by váš pracovný kútik mohol byť. Ak disponujete viacerými izbami, vyberte si takú, ktorá je najmenej frekventovaná, napr. spálňa, ale pokojne aj obývačka či otvorený priestor prepájajúci kuchyňu a obývačku. Výber miesta bude samozrejme záležať od toho, koľko ľudí žije v jednej domácnosti, koľko svetla je v tej či inej miestnosti, a koľko miesta reálne potrebujete.

Ak máte k dispozícii otvorený priestor a radi by ste svoju kanceláriu oddelili, dnes už na trhu nájdete mnoho riešení, ako veľký priestor rozdeliť na samostatné funkčné jednotky. Veľmi praktickým riešením sú napríklad skrinky, ktoré plnia funkciu zásteny. Navyše do nich uložíte všetky potrebné spisy, knihy, materiály alebo izbové rastliny.

 

Výber pracovného stola

Druhým dôležitým faktorom je pracovný stôl. Pri výbere si najskôr odpovedzte na nasledovné otázky:

  •         Koľko priestoru máte k dispozícii
  •         Má byť stôl v rohu alebo pri stene?
  •         Potrebujete aj úložný priestor?
  •         Mal by mať stôl vysúvací priestor na klávesnicu?
  •         Potrebujete nastaviteľnú výšku stola?
  •         Potrebujete pri stole tlačiareň či skener?

Možno máte doma starší alebo menej používaný stôl, ktorý je možné premeniť na pracovný, prípadne ho viete poľahky zohnať z druhej ruky. Nájsť nové využitie starému nábytku je ekonomické a ekologické. Neváhajte si preto zaobstarať aj menej estetický stôl, ten totiž veľmi rýchlo dokážete premeniť na nábytok podľa vašich predstáv. S kriedovými farbami Vintro dokážete hotové zázraky. Ak sa vám pozdáva štýl vintage alebo shabby chic, to znamená, nábytok pôsobiaci starožitne a vyšúchane, prečítajte si návod, ako dosiahnuť efekt starého dreva

Výber pracovnej stoličky

Ešte dôležitejšie ako stôl, môže byť už hádam len stolička. Sedenie, čo sa jeho dopadu na naše zdravie týka, si vyslúžilo aj nemilú prezývku „nové fajčenie“. Ak si vaša práca jednoducho vyžaduje dlhé hodiny sedenia, pravidelný pohyb by mal byť samozrejmosťou. Robte si aj počas dňa malé prestávky každú pol hodinu, alebo aspoň hodinu. Telo sa vám poďakuje. Kvalitná stolička by mala byť tiež samozrejmosťou. Stolička na kolieskach vám uľahčí otáčanie sa či naťahovanie sa za spismi, nastaviteľná výška vám umožní nastaviť si stoličku podľa vašich proporcií, opierka na hlavu a na ruky sú takisto nápomocnými pri dlhšom sedení.

Eliminujte rozptýlenie

Miesto, kde pracujete by malo byť čo najmenej rušivé. Zvoľte preto minimalizmus, ktorý dbá na jednoduchosť, čistotu a praktickosť. Vďaka tomu necháte vyniknúť jednotlivé kusy nábytku bez zbytočne rušivých elementov. Na pracovnom stole si ponechajte len tie veci, ktoré k práci naozaj potrebujete. Izbová rastlina, rezané kvety alebo sviečka vám prácu môžu spríjemniť a navodiť pocit útulnosti, ale určite by nemali vytvárať dojem preplnenosti alebo vám pri práci prekážať.

Dostatok svetla a monitor

Ideálne je vybrať si miesto, na ktorom máte dostatok denného svetla, prípadne si k pracovnému stolu postavte lampu, aby ste si zbytočne nenamáhali oči. Ďalšia užitočná vec, ktorú treba zvážiť je kúpa monitoru. Ak môžete pracovať z domu, pravdepodobne je to tým, že máte k dispozícii firemný notebook, ktorý vďaka jeho veľkosti môžeme ľahko presúvať, avšak monitor býva vo väčšine prípadov dosť malý a ani jeho poloha nepraje zdraviu našej chrbtici. Monitor by mal byť vo výške našich očí a ak sa musíme hodiny dívať nižšie alebo vyššie, zaručene budeme skôr či neskôr cítiť bolesť v krčnej  chrbtici. Kúpa monitora môže byť však pre niekoho príliš veľká investícia  a existuje ešte jedno dobré a lacnejšie riešenie. Namiesto monitora si môžete kúpiť externú klávesnicu, ktoré bývajú oveľa lacnejšie a notebook postaviť na kôpku kníh, tak aby sme mali monitor vo výške očí alebo kúpiť držiak na notebook, ktoré možno objednať už za pár eur. Posledné riešenie je používať monitor a aj notebook ako dve samostatné obrazovky v prípade, že si to vaša práca vyžaduje. 

 

Ako zvýšiť pracovnú pohodu

Aby ste sa pri práci z domu cítila naozaj príjemne, výskumy preukázali, že je dobré si do pracovného prostredia zakomponovať prírodné materiály, ktoré majú upokojujúci efekt na nervovú sústavu. Preto, ak je možné, použite prírodné materiály ako drevo, kameň, bambus, vlnu, koberce z prírodných textílií, zelené rastliny či element vody. Zvoľte neutrálne farby svetlejšieho odtieňa a dokonca sa môžete vyhrať aj s vôňami. Na trhu nájdete rôzne difúzery, ktoré naplníte vodou a kvapnete pár kvapiek obľúbenej vône v podobe esenciálnych olejov. Je preukázané, že vôňa citrusov (citrón, pomaranč, grep) alebo mäty priepornej majú povzbudivé účinky a tiež dobrý vplyv na našu náladu a schopnosť sa sústrediť. Príjemné žblnkotanie difúzera doplní aj spomínaný element vody.

Pracovné prostredie odzrkadľuje jedinečnú povahu každého z nás. Berte naše rady s dávkou nadhľadu, koniec koncov, ste to vy, kto rozhoduje o tom, čo vám vyhovuje a čo nie.