Keď sa po zime začne slnko ukazovať čoraz častejšie, automaticky nás to ťahá von, užiť si jeho prvé teplé lúče. Dni sa predlžujú a aj denného svetla je čoraz viac, a tomu je prispôsobený aj ľudský organizmus. Aby sa Vaše chvíle na čerstvom vzduchu neobmedzovali iba na víkendové výlety do prírody, poradíme vám, ako si užiť trochu pekného počasia každý deň, hoci aj v pracovnom čase. Pozývame vás na balkón.

Balkón vs. loggia: Aký je medzi nimi rozdiel?

Máte balkón alebo loggiu? Viete to? Rozdiel je jednoduchý. Balkón je vysunutý priestor najčastejšie chránený zábradlím. Naproti tomu loggia býva súčasťou pochôdzneho priestoru. Nevyčnieva teda z bytového domu do priestoru, naopak je jeho súčasťou. Logicky ju preto z bočných strán chránia betónové steny, otvorená je len z prednej časti.

Ďalším rozdielom medzi balkónom a loggiou býva – hlavne v starších bytoch – ich veľkosť. Loggie ponúkajú veľkorysý priestor, ktorý možno využiť mnohými spôsobmi. Najčastejšie je to obľúbené miesto na relax a akási náhrada terasy v dome.

Kým staršie balkóny bývali pomerne malé a poskytovali iba základný priestor na sušenie bielizne, či umiestnenie menšieho stola a stoličky, v ostatných rokoch sa už pri stavbách bytových domov prihliada i na to, že priestranný balkón, ktorý poskytne majiteľom luxusnú možnosť tráviť voľný čas doma, no v exteriéri, je pre investorov žiadanou súčasťou bývania. Zvyšuje tak dopyt i budúcu cenu nehnuteľnosti. Preto už nie je ničím výnimočným vlastniť balkón o veľkorysej rozlohe, kde si dobre oddýchnete a strávite príjemné chvíle. A nebude to ani drahé, s malými úpravami si i vy sami môžete vytvoriť balkón svojich snov. Poradíme vám ako si ho zariadiť vkusne a lacno.

 

Ako si vybrať nábytok na balkón

Nábytok na balkón je špecifický tým, že by mal zaberať čo najmenej miesta, no zároveň plniť svoju funkciu. Aby ste mali na balkóne dostatok priestoru pre seba, vyberajte nábytok jednoduchý a menší ako ten vnútri. Aj s malým okrúhlym stolíkom si na balkóne vystačíte. Doplňte ho stoličkami z rovnakej sady, alebo naopak, veľkorysou pohovkou, kde sa budete cítiť pohodlne. Balkónový nábytok je jednou z tých vecí, na ktorých viete pri zariaďovaní svojho balkónu ušetriť celý balík. Pozrite sa ako na to.

 

Kreslá

Poskytujú viac priestoru a hlavne pohodlia ako obyčajné stoličky. Na balkóne budú vyzerať skvele staré retro kreslá po babičke s drevenými operadlami. Vdýchnite im nový život a premaľujte ich kriedovou farbou Vintro podľa svojho vkusu tak, aby ladila so zvyškom zariadenia.

Najprv si kreslo očistite od prachu a nečistôt. Viditeľné ryhy zatmeľte a tmel zbrúste tak, aby bol povrch hladký. Očistite a následne aplikujte kriedovú farbu. Stačí jeden náter a vďaka vysokému obsahu pigmentu v kriedových farbách bude váš nábytok ako nový. Po uschnutí farby ešte nalakujte lesklým alebo matným lakom, ktorý bude drevo chrániť pred slnečnými lúčmi ale aj nepriaznivým počasím a máte štýlový kúsok, ktorý vám bude slúžiť celé roky.

Kriedové farby sú skvelým pomocníkom pri zariaďovaní celého balkóna. Môžete ho takto vyfarbiť tón v tóne v príjemných prírodných farbách, alebo naopak, dodať mu šmrnc pestrými odtieňmi, ktoré patria k teplým jarným a letným dňom. Rovnaký postup zvoľte aj pri starých stoličkách, ktoré čakali až do dnešného dňa na svoje využitie niekde v pivnici. Nový šat takto môže dostať aj detský nábytok, aby mali na balkóne svoj kútik všetci členovia rodiny.

 

Stôl

Na terasu vyberajte jednoduchý malý stôl, ideálne okrúhly. Nebude vám pri prechádzaní zavadzať. Skvelou alternatívou je stále veľmi populárny paletový nábytok. Staré palety zoženiete za pár eur a s kriedovými farbami ich zmeníte na nepoznanie. Pri povrchovej úprave postupujte rovnako, ako pri spomínaných kreslách, či stoličkách. Paletový stôl vám poskytne veľkorysý priestor aj pre veľký rodinný obed a bude pôsobiť prírodne a štýlovo zároveň.

 

Poličky, skrinky a iný odkladací priestor

Spomínané palety sú veľmi všestranné a dajú sa použiť nielen na výrobu nábytku, ale aj na bočné steny. Vytvoriť z nich možno vertikálnu bylinkovú záhradku, alebo odkladací priestor pre podušky, hračky, či iné drobnosti.

Ak vám ešte ostal na balkóne kúsok miesta, využite staré komody a skrinky. Sú veľmi praktické a dokážu skryť všetko, čo nemá byť na balkóne videné. Premaľujte ich veselými farbami, alebo prirodzenou hnedou, či zelenou, ktoré patria na záhradu. Budete sa cítiť ako na dovolenke. Po namaľovaní ešte zafixujte lakom Vintro, ktorý je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom.

 

Súkromie na balkóne

Toľko chválené palety uložte na steny balkóna, alebo spredu na jeho zábradlie a okrem úložného priestoru získate aj veľký kus súkromia. Nepriehľadné palety nechajú zvedavé pohľady za svojimi stenami. A okrem nich tiež prach, dážď, či sneh. Praktické, lacné a trvácne, čo poviete?

Ďalšou možnosťou ako sa vyhnúť zvedavým pohľadom je rákosie, alebo textília ktoré sa dajú pripevniť o zábradlie balkóna.

 

Malý balkón: tipy ako efektívne využiť miesto

Pár tipov na šetrenie miesta na balkóne sme už uviedli. Ak disponujete malým priestorom stavte na svetlé farby. Svetlo sivá, béžová, svetlo modrá, či zelená a biela sú tie pravé odtiene, ktorými si malý priestor opticky zväčšíte.

Veľa miesta sa dá ušetriť tiež dômyselným zariadením. Vyklápací stolík upevnený o zábradlie alebo stenu balkóna vám nebude zavadzať, ak ho práve nepotrebujete. To isté platí aj pre skladacie stoličky. Porozhliadnite sa aj po takých, ktoré zároveň v prípade potreby poslúžia ako malý stolček. V obchodoch zoženiete aj stoly a stoličky s úložným priestorom. Vhodné sú rôzne boxy a drobné police, ktoré si viete upevniť na stenu.

Priestor opticky zväčšujú lesklé povrchy, vyberajte preto kovový nábytok, alebo ten lakovaný. Na pestovanie kvetov a byliniek použite závesné kvetináče, alebo spomínané palety a váš balkón sa razom stane oázou pokoja.

Nezabudnite, že všetko je to o doplnkoch. Malý, ale milý. Taký bude balkón ak si ho vyzdobíte farebnými kvetináčmi, či vázami. Recyklujte a použi staré hrnce, vedierka, alebo fľaše, z ktorých s kriedovými farbami Vintro vytvoríte neodolateľné dekorácie pár ťahmi štetca. Radosť vám urobí aj drobná fontána, pretože zvuk žblnkotajúcej vody upokojuje a navodí tú správnu atmosféru. Po zotmení si rozsvieťte lampáše omotané okolo zábradlia a zapáľte sviečky.

 

Balkón: novodobý home office

V takomto priestore je radosť oddychovať. A nielen to. Balkón, pokiaľ je presklený a chránený od hluku, možno využiť aj v časoch nekonečného home officu. Spríjemnite si prácu na čerstvom vzduchu. Stačí menší stôl a stolička do rohu, a pracujete za počítačom, no akoby ste sedeli na záhrade. Je to skvelé, pretože pod množstvom povinností často zabúdame na seba a sú dni, kedy človek po hodinách práce už nemá dosť síl vybehnúť von, či dopriať si prechádzku.

Práca na balkóne sa môže spájať aj s príjemnou psychohygienou. Nemusíte chodiť ďaleko keď si splníte pracovné povinnosti. Stačí pár krokov do pohodlnej sedačky, v ktorej si kávu vychutnáte ako na vidieckej terase. 

 

 

Nezabudnite sa chrániť pred slnkom

Aby ste luxus svojho balkóna mohli využívať naplno, je potrebné zabezpečiť ho nielen pred zvedavými pohľadmi, ale tiež priamym slnkom. Hlavne v čase obeda zvykne v teplých mesiacoch slnko silno páliť, a razom je po pohode. Myslite preto na tienenie.

Ak máte balkón otvorený, použite automatickú, alebo manuálnu markízu. Skvele chránia pred slnkom, vytvárajú príjemný tieň a izolujú od najväčšej páľavy.

Ak sú priestory balkóna skromnejšie, postačí i obyčajný slnečník. Chvíľami sa budete cítiť ako na pláži.

Nuž a tí, ktorí si svoj balkón zasklili môžu použiť rolety, či žalúzie. Všetky tieto alternatívy vám pomôžu vytvoriť si malý kúsok raja uprostred sídliska.

 

Obklopte sa rastlinami a bylinkami

Nič nepomôže dokonalej pohode na balkóne tak, ako zeleň. Balkón je skvelým miestom pre pestrofarebné kvety. Rozžiaria ho a prevoňajú a prinesú kúsok prírody priamo k vám až na dotyk ruky. Vyberajte typické balkónovky, muškáty, sirôtky, petúnie či surfínie, ktoré sú odolné a vydržia nielen priame slnko, ale i trochu dažďa, alebo vetra. Budú vám tak robiť radosť po celé leto.

Okrem kvetov skvelo pôsobia vysoké trávy, ktoré ale nezaberajú veľkú plochu, nepotrebujú špeciálnu starostlivosť a stačí im trochu miesta v kúte. Ďalšou možnosťou, ktorá sa dá na balkóne výborne uplatniť sú závesné kvetináče a ťahavé rastliny, či už vždyzelené, alebo s farebnými kvetmi, určite pomôžu dobrej nálade a pocitu pohodlia.

V neposlednom rade je balkón priestorom na pestovanie byliniek, jahôd, paradajok, uhoriek, dokonca i drobných kríkov čučoriedok, alebo malých stromov, napríklad citrusov. Nezabudnite pri sadení dopriať každej rastlinke štýlový domov. Vyčarujte si nápadité, alebo jemné kvetináče, jednofarebné, či vzorované. Zapojte do maľovania aj deti a strávte spolu krásny čas na balkóne. Maľovanie s kriedovými farbami je nenáročné, a svoj črepník si dokážu vytvoriť aj oni. Podporujete tak ich zručnosti, motoriku a fantáziu a učíte ich ako veci vznikajú. Po dobre vykonanej práce budú na seba hrdé a budú mať dobrý pocit. Oslávte to spolu pri zmrzline a káve s vyloženými nohami na dokonalom balkóne.