Ak bývate v poschodovom, či viacgeneračnom dome, schody sú absolútne nevyhnutnou súčasťou zariadenia interiéru. Často nimi riešime tiež vysoký skok medzi domom a vonkajším terénom. Patria medzi pravidelne užívaný a namáhaný inventár domu, preto by sme im mali venovať náležitú pozornosť, pravidelne ich skontrolovať a v prípade potreby renovovať. Iba tak nám budú slúžiť dlhé roky.

Oživte schody a schodiská v dome

Ak už má vaše schodisko nejaký ten rôčik za sebou, je to zväčša vidieť pri zbežnom pohľade. Schody používame denne, preto sa niet čomu čudovať, že sa časom ošúchajú a ich počiatočná iskra sa postupne vytráca. Nie je to však nič hrozné, pretože schody patria medzi tie časti domu, ktoré si viete zrenovovať svojpomocne. Postačí trochu odvahy, chuť pracovať, a nejaký ten základný materiál, farby, laky, či vosk.

Je lepšie drevené schody lakovať alebo voskovať?

To je otázka. Závisí to od viacerých faktorov. Ako často schodište používate? Kde v dome sa nachádza a aký je okolo neho pohyb? Aké veľké sú schody? Najčastejšie spájame schodmi poschodia, či dom s povalou, alebo podkrovím. Či už zvolíte vosk, alebo lak, v oboch prípadoch poskytujete namáhanému drevu primárnu ochranu pred škrabancami, nečistotou, vlhkosťou a škodcami. Hoci ich funkcia je rovnaká, predsa len sa vosk a lak od seba líšia. Vosky ponúkajú drevu prírodnú ochranu. Vosk Vintro je vyrobený podľa tradičnej receptúry a obsahuje iba včelí vosk v kombinácii s ďalšími prírodnými voskami. Chráni pred vlhkosťou, chráni pred škodcami a po natretí vsiakne hlboko do dreva. Nedá sa mu uprieť príjemná vôňa, hebkosť a okúzľujúci vzhľad, ktorý vyčarí. Oproti laku ho odporúčame používať na menej namáhané plochy, pretože pri častom mechanickom zaťažovaní sa môže vrstva vosku poškodiť.

Kým vosk po natretí úplne vytvrdne trvá to 7-20 dní, preto, ak sa rozhodnete pre voskovanie dreveného schodiska, počítajte s tým, že ho minimálne týždeň budete musieť obchádzať.  Lak Vintro sa vyznačuje vyššou odolnosťou a preto je ideálny pre vysoko namáhané drevené plochy. Ak teda používate schody na dennej báze, určite siahnite po ňom. Hodí sa dokonca aj do exteriéru, kde sú drevené schody vystavené nepriazni počasia. Je dostupný v lesklom, matnom alebo saténovom prevedení, vhodný aj do priestorov s vyššou vlhkosťou, chráni pred škodcami, i prerážaním škvŕn.

 

Zábrana a zábradlie na schody

Zábradlie je dôležitou súčasťou schodiska, preto by sme na neho pri renovácii schodov nemali zabúdať. Ak sa rozhodnete vymaľovať drevené schody, začať by ste mali práve zábradlím. Jednak môžete neskôr skryť, alebo odstrániť kvapky farby, ak vám pri maľovaní padnú na schody, a zároveň, nemusíte čakať, kým vám čerstvo namaľované schody uschnú, aby ste mohli prejsť k maľovaniu zábradlia. Ideálne je začať navrchu schodiska a pokračovať smerom dole. Pre istotu si podložte schodisko kartónom, alebo novinovým papierom. A ako postupovať pri maľovaní?

Natrite si drevené schody svojpomocne

Nie je to nič náročné a zvládnete to určite i sami. Pred prácou však berte do úvahy, či ide o schody do podkrovia, či schody na povalu, či sú úzke, alebo máte dobrý prístup aj k poslednému schodíku, aký je ich sklon, prípadne, či máte doma točité schodisko.  Na prácu budete potrebovať dostatok miesta a svetla, okrem toho si pripravte:

Schody brúsnym papierom jemne prebrúsime. Ak je pôvodná vrstva hladká, nie je potrebné odstraňovať starý náter, ak sa však farba odlamuje, zbrúste ju, pretože nová vrstva by sa rovnako mohla odlupovať spolu so starou. Hladké schody zbrúsime jemným brúsnym papierom, farba nám tak bude lepšie držať. Umyjeme od prachu a odmastíme, necháme usušiť. Pokiaľ ste sa rozhodli pre výraznú zmenu schodiska a idete maľovať napríklad tmavé drevo svetlou farbou, odporúčame použiť primer. Základová farba podklad zjednotí a kriedová farba, ktorú budeme následne aplikovať s primerom dobre spolupracuje.

Farbu nanášame v smere drevených vláken. Sami uvidíte, ako farba na dreve vyzerá. Pokiaľ je to nutné, po uschnutí prvej vrstvy náter zopakujte. Ako sme už vyššie uviedli, odporúčame zafixovať maľované schody lakom Vintro Extreme Lacquer, ktorý poskytne drevenému povrchu dokonalú ochranu pred svetlom, teplom, vlhkosťou, škodcami, ale aj pred mechanickým poškodením spôsobeným frekventovaným užívaním schodiska. Lak schne niekoľko hodín, môžete následne schodisko vyleštiť, prípadne opakovať náter. Lakované povrchy by sa mali pre udržanie pekného vzhľadu prelakovať raz až dvakrát ročne.

 

Ideálna farba na natieranie schodov

Na trhu je veľké množstvo prípravkov na domácu renováciu. Na drevené schody a tiež ostatné drevené povrchy sú určite ideálne kriedové farby.

Majú celý rad vlastností, ktoré z nich robia univerzálny produkt na maľovanie a renováciu u vás doma. Kriedové farby Vintro sa vyznačujú vysokým obsahom pigmentu, vďaka čomu stačí pri bežných povrchoch už jeden náter na dokonalé prekrytie. Sú husté, riediteľné vodou a dostupné v 65 výnimočných odtieňoch. Ak by sa vám i to málilo, môžete si namiešať svoj originálny, pretože tieto farby možno vzájomne kombinovať a dokonca miešať i s voskom, čím si vytvoríte farebný vosk podľa svojho vkusu. Sú rýchloschnúce, a tak po približne dvoch hodinách môžete aplikovať novú vrstvu. Popustite uzdu svojej fantázii a vyhrajte sa s kriedovými farbami a ich efektami.

Vyskúšajte natrieť schody dvoma rôznymi farbami a zbrúsením vrchnej vrstvy si vytvorte patinu tam, kde sa to hodí. Alebo zrieďte farbu s vodou a naneste tenkú vrstvu, ktorá nechá preraziť a vyniknúť kresbe dreva. Možností je mnoho, všetko závisí od vašej šikovnosti a chuti meniť domáce stereotypy.