Jar už klope na dvere, otvorte ich dokorán. Po dlhej zime sa už žiada trochu tepla a energie z prírody. Preneste si kúsok z nej domov s príjemnými jarnými farbami na stenách či nábytku.

Jarné farby a odtiene nájdete v ponuke Vintro

Jarné farby sú jemné a nevtieravé a zároveň plné života a energie, ktorú práve v zimných mesiacoch tak veľmi postrádame. Tieto odtiene rozjasnia malú detskú izbu, navodia relaxačnú atmosféru v spálni, a pozdvihnú náladu v obývacej hale, či kuchyni. Vhodný jarný odtieň možno nájsť pre každú miestnosť v dome. Presvedčte sa sami, prezrite si širokú škálu našich jarných odtieňov.

Psychológia farieb: ako na nás vplývajú jarné farby

Určite ste už počuli, že farby okolo nás pôsobia na našu psychiku, na pohodu a náladu. Nie je teda jedno, ako si svoj byt, či dom vymaľujete. Jarné odtiene to sú teplé a svetlé farby. Upokojujú, pôsobia príjemne a zároveň dodávajú akýsi pocit tepla a pohody. V takto ladenej izbe človek pookreje, oddýchne si i doplní potrebnú energiu. Zároveň pôsobia ako jemné kulisy pre štýlový nábytok a nežne dopĺňajú charakter miestnosti. O vplyve jednotlivých farieb sa dozviete viac na našom blogu.

Ako použiť jarné farby

Jarné farby to sú pastelové odtiene zelenej, modrej, žltej, či ružovej. Z našej ponuky medzi jarné vychytávky zaraďujeme:

Citron – žltá s nádychom zelenej z Van Goghovej Spálne

Christabelle – farba zelenomodrých tyrkysov, ktoré obľubovala kráľovná Viktória

Eden – elegantná a jemná zelená z galérie v kaštieli Osterley Park House

Georgian Sky – farba neba z georgiánskeho obdobia

Harewood – svetlá modrozelená z obrazov Biagia Rebeccu

Honeydew – bledozelená farba lahodného a sladkého melóna

Isabella – bledožltá farba inšpirovaná obrazom J. E. Millaisa

Rainforest – zelená ako dažďové pralesy na Novom Zélande

Sage – zelená farba z obdobia neoklasicizmu a rokoka

Xanthe – žltá na presvetlené a vzdušné eduardovské interiéry

 

Pre ich eleganciu ich možno použiť v hojnom množstve a vzájomne kombinovať. Vhodné na rozveselenie detskej izby, alebo presvetlenie chodby, či obývačky. Rovnako dobre pomocou kriedových farieb zrenovujete nábytok a doplnky.

Nábytok

S jarnými odtieňmi zmeníte svoju starú skriňu na nepoznanie. Hlavným plusom maľovania na nábytok je, že pri nízkych nákladoch renovujete kvalitný masív, za ktorý by ste v obchode nechali nemálo peňazí. Najprv nábytok poriadne očistite a utrite od prachu a špiny. Po vysušení môžete zatmeliť prípadné ryhy, či nerovnosti. Kriedové farby Vintro majú vďaka vysokému obsahu pigmentu veľmi dobré krycie vlastnosti, preto nie je nutné použiť primer. Ten aplikujte v prípade, že idete premaľovať tmavú skriňu svetlou farbou. Primer v takomto prípade má svoje opodstatnenie, pretože vytvorí jednotný podklad a zároveň naň kriedové farby dobre chytajú. Starú farbu z nábytku nemusíte odstraňovať, maľujte priamo na ňu. Pomocou vhodnej šablóny môžete na skriňu, či komodu nakresliť lúčne kvety, motýle, a iné jarné vzory.  Po vymaľovaní necháme usušiť a pretrieme lakom, alebo voskom Vintro, ktorý dodá vášmu dielu ďalšiu ochrannú vrstvu.

 

Steny

Pri maľovaní stien kriedovými farbami volíme bežný postup a steny najprv zbavíme nečistôt a prachu, skontrolujeme nerovnosti, či škáry, ktoré zatmelíme. Následne aplikujeme vybranú kriedovú farbu. Vintro sú netoxické ekologické farby s minimálnym obsahom prchavých látok, ktoré zároveň rýchlo schnú, preto sa môžete smelo pustiť do maľovania interiéru. Pastelové jarné odtiene sú trendy po celý rok.

 

Dekorácie alebo doplnky

Pokiaľ si nie ste istí, či premaľovať svoj príbytok na jarnú záhradu, stále môžete ostať v téme a podporiť jarnú náladu u vás doma vhodnými dekoráciami a doplnkami. Skvelou voľbou sú staré hlinené kvetináče, ktoré po natretí prírodnými jarnými odtieňmi ožijú priamo pod vašimi rukami. Taktiež vázy na kvety, poličky, či drevené sošky v jarných tónoch prinesú k vám domov kus živej energie.