Aj majster tesár sa niekedy utne. A hobby majstrom sa to môže stať častejšie. Chystáte sa maľovať? Skôr, než chytíte do rúk štetec, vyvarujte sa týchto najčastejších chýb, ktorých sa pri maľovaní nábytku dopúšťame.

Chyby a chybičky pri maľovaní nábytku

Kvapky a stekajúca farba

Keď je farba príliš hustá máme tendenciu ju riediť vodou. Pri nanášaní nám potom stekajú kvapky po povrchu a farba sa rozlieva. Stáva sa to aj keď si naberieme príliš veľa farby. Ak je riedka, nechajte plechovku otvorenú a ona zhustne. Prípadne ju zatvorenú otočte hore dnom nech sa premieša usedaná vrstva na spodku s vrchnou, kde bola priliata voda. Farbu nanášame na koniec štetca, nikdy ho neponárame po celej dĺžke vlasu. Pri maľovaní hrán nanášame malé množstvo farby a robíme krátke ťahy štetcom. Stekaniu môžeme predchádzať i tak, že si budeme pri natieraní nábytok priebežne otáčať. Skôr si všimneme, že náter tečie. 

Ak nám už farba predsa len pretiekla a uschla, môžeme ju brúsnym papierom odstrániť. Pozor na príliš silný tlak, brúsime iba jemnými pohybmi dohladka. Následne znovu premaľujeme. 

Stopy po štetci

Pri dosiahnutí vintage, či rustikálneho vzhľadu sú stopy po štetci žiadané, no ak chceme úplne hladký povrch, býva maľovanie občas náročné. Použite syntetický štetec a farbou zrieďte vodou. Redšia nezanechá stopy po ťahoch štetcom, no treba použiť viac vrstiev farby, aby výsledok vyzeral dobre. Po usušení prvého náteru premaľujte ešte aspoň jeden alebo dvakrát.

Správny postup ušetrí veľa práce

Škrabance a odlupovanie farby

Základným a prvým krokom pri maľovaní nábytku je vyčistenie povrchu. Vždy utrite svoju skriňu skôr, než sa pustíte do farby. Ak po natretí ostanú na povrchu pri manipulácii škrabance, alebo sa farba olupuje je to pravdepodobne práve preto, lebo sú pod ňou zvyšky prachu, či špiny, ktoré idú dole. Skôr než začnete maľovať poriadne umyte nábytok mokrou handrou, ktorá tieto nečistoty zachytí a nechajte vysušiť.  

Tento problém úplne eliminujete použitím primeru a ak po usušení ochránite farbu vrstvou laku alebo vosku

Ak už máte na nábytku škrabance, či ryhy, skúste ich zatmeliť. Povrch potom zbrúste dohladka a miesto pretrite farbou. 

 

Chýbajúca farba

Keď si myslíte, že už máte hotovo, nájdete na maľovanom svietniku miesto, kde farba chýba. Pri maľovaní rámov, doplnkov, či nábytku, ktorý je zdobený ornamentami sa môže stať, že si nevšimnete, že sa farba nechytila. Maľujte pri dobrom svetle a nábytok priebežne otáčajte, aby ste už v procese videli, či farba niekde nechýba. Prax robí majstra, vytvorte si rutinný postup, ktorý funguje a osvedčil sa. Tak predídete tejto aj mnohým iným chybám pri maľovaní nábytku.

Fľaky a prerážanie farby

Tmavé drevo často na niektorých miestach preráža a náter nepôsobí jednotne. Nerieďte farbu vodou pri natieraní tmavého podkladu a ak je to potrebné použite dve alebo tri vrstvy farby a fľaky zmiznú. Jednoduchou prevenciou je použiť základnú farbu ako podklad. Tá povrch zjednotí a na maľovanie postačí jedna vrstva finálnej farby.

Nečistoty na povrchu

Nečistoty sa na čerstvo natretom nábytku môžu objaviť, ak pracujete v exteriéri. Stačí malý vánok a drobné zrnká prachu máte ihneď prilepené na farbe. Je to jednoduché, stačí presunúť maľovanie do domu . Ak sa vám už na natretý povrch dostanú drobné nečistoty, odstráňte ich keď je ešte farba mokrá a dané miesto opätovne pretrite. 

Farebný odtieň

Je celkom bežné, že pri maľovaní zistíte, že sa vám vybraná farba nepáči. V plechovke vyzerá skvele, ale na daný kus nábytku sa jednoducho nehodí a neladí s ním. Nevadí, vyberte si inú farbu a natierajte. Vintro chalk paint možno použiť na akékoľvek povrchy, spodnú vrstvu nie je potrebné odstrániť, môžete maľovať rovno na pôvodnú farbu. Nezabúdajte však, že pred nanášaním musí byť povrch čistý a suchý. Aby ste si ušetrili prácu, začnite maľovať na zadnej strane nábytku, ktorú nebude vidieť. Takto na malej ploche uvidíte, ako farba pasuje a môžete ju vymeniť skôr, než bude nutné premaľovať celú skriňu.