Ak aj vy patríte k nenapraviteľným romantikom a zamilovali ste si staro vyzerajúci štýl vintage, máme pre vás návod, ako svoj nábytok zmeniť na nepoznanie.

Či už máte doma komodu, skriňu, stôl a stoličky, písací stolík alebo police, to všetko zvládnete zrenovovať aj vy sami za minimum nákladov. Prípadne, blšie trhy či rôzne bazáre sa len tak hemžia starým a opotrebovaným nábytkom, ktorý môžete hravo premeniť na skvost, ktorý bude obdivovať každá návšteva.

Ako vyzerá vintage nábytok?

Predtým, ako prejdeme k samotnému postupu, povedzme si ešte pár slov o štýle vintage. Mnoho krát sa zamieňa s pojmami retro a shabby chic alebo nedbalá elegancia, o ktorom u nás tiež nájdete článok. Nie je to však úplne to isté. Zatiaľ, čo nábytok v štýle shabby chic, môže byť úplne nový vyrobený tak, aby pôsobil opotrebovane a staro, vintage nábytok je skutočne starý. Tak či onak, nemusí nám záležať na presných pojmoch, ale na tom, ako na to.

 

  • V prvom rade si vyberte kus nábytku, ktorý „padne za obeť“ a takisto vyberte odtieň, prípadne odtiene kriedových farieb Vintro, ktoré sú na renováciu tohto druhu ideálne. V ponuke máme dva druhy farieb – tradičné kriedové farby Vintro a kriedové farby Vintro bez potreby povrchovej úpravy vhodné tak do interiéru, ako do exteriéru.
  • Nábytok nemusíte nijako špeciálne upravovať. Čo však treba urobiť, je dobre ho umyť, odmastiť a utrieť do sucha.
  • Prikryte podlahu kartónmi, starými novinami alebo fóliou – ušetríte si tak čistenie farebných kvapiek z podlahy. Možno sa pýtate, či je v poriadku nábytok maľovať aj vonku na vzduchu – áno. Avšak rátajte s tým, že na ešte mokrú farbu môžu pristáť čiastočky prachu či drobné nečistoty. Kriedové farby sa riedia vodou a nemajú silný nepríjemný zápach, takže aj maľovanie v interiéri pri otvorenom okne zvládnete bez problémov.
  • Ak má nábytok nejaké kovové časti, napríklad úchytky, alebo ozdoby, tie radšej odmontujte, prípadne ich môžete po renovácii vymeniť za vhodnejšie. Časti, ktoré nechcete maľovať, oblepte maliarskou páskou.
  • Odporúčame pod kriedovú farbu použiť základovú farbu Vintro Supreme Primer, vďaka ktorej bude náter lepšie držať.
  • Po uschnutí naneste prvú vrstvu náteru. Po asi 1-2 hodinách, môžete natrieť ďalšiu, ak je to samozrejme potrebné. Kriedové farby Vintro sa vyznačujú hustou konzistenciou a silnou pigmentáciou, po prvom nátere je však dosť možné, že bude vidno jemné šmuhy od štetca. Závisí to od pôvodného materiálu a farby.
  • Ak si budete musieť urobiť počas natierania pauzu, resp. medzi jednotlivými nátermi, vložte štetec v uzatvárateľnom sáčku do chladničky, aby nevyschol.
  • Farbu môžete nanášať v rôznych smeroch, obzvlášť, ak je povrch drsný a farbu chcete dostať úplne všade. Posledné ťahy štetcom však urobte v smere rastu drevených vlákien.
  • Ako dosiahnuť opotrebovaný a starožitný vzhľad nábytku?

      1. Pre ešte zaujímavejší vzhľad, môžete použiť až 2 rôzne odtiene farieb. Po uschnutí aj druhého náteru, drsným papierom kde-tu zošúchate vrchný náter, aby sa pod ním objavila farba prvého náteru. Dosiahnete tak unikátne farebné kombinácie a zaujímavý vzhľad a lá shabby chic.
      1. V predchádzajúcom kroku sme načrtli, ako dosiahnuť opotrebovaný vzhľad vintage štýlu. Jednoducho uschnutú farbu zošúchate drsným papierom. Zamerajte sa hlavne na hrany, ale takisto na väčšie plochy nábytku.

     

    1. Ďalším trikom, ako novú farbu poškodiť, je na suchý náter natrieť ešte jednu vrstvu farby a rýchlo ju vysušiť fénom na vlasy, kým sa farba nevyduje a nevznikne prasklina.
    2. Ak je povrch nábytku príliš hladký a dokonalý, môžete ho ešte pred náterom poškodiť – akýmkoľvek nástrojom vytvorte ryhy.
    3. Opotrebovaný vzhľad dosiahnete aj tak, že farbu po uschnutí narušíte mokrou handrou. Tento spôsob má takú výhodu, že na rozdiel od použitia drsného papiera, nemusíte upratovať prach. Začnite však od spodu hore, aby voda z handry nestekala po nábytku.
    4. Záverečný krok predstavuje nanesenie vosku Vintro, ktorý náter ochráni a pomôže vyniknúť farbe. Na vosk použite špeciálny štetec na vosk s prírodnými štetinami, ktorý nájdete v našej ponuke. Ak ide o často používaný povrch, môžete naniesť aj 2-3 vrstvy vosku. Následne nadbytočný vosk ešte vyutierate suchou handrou.

    Ak sme vás dostatočne inšpirovali k renovácii nábytku, nezabudnite, že nemáte veľmi čo pokaziť, keďže vintage alebo shabby chic nábytok nemajú vyzerať dokonale. Práve naopak!

    Budeme tiež veľmi radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti na našej adrese vintro@vintro.sk.