Zárubne sú detailom, ktorý dokáže zaujať v akomkoľvek interiéri. Nie každá rekonštrukcia či výmena dverí vyžaduje vybúranie zárubní, niekedy stačí trocha brúsenia a nový farebný náter. Poradíme vám, ako namaľovať zárubne svojpomocne.

Maľovanie zárubní dokáže príjemne oživiť celý priestor a vniesť do bytu novú atmosféru. Navyše ide o časovo nenáročnú činnosť, ktorú stačí absolvovať raz za niekoľko rokov. Vďaka novo namaľovaným zárubniam vyniknú farby stien, podlahy i farba dverí v interiéri

Výber farby na zárubne, ktorá bezchybne ladí s interiérom

Prvou zásadou, ktorej sa oplatí držať, je namaľovanie všetkých zárubní v hlavnej časti bytu rovnakou farbou. Vďaka tomu vytvoríte jednotný efekt, ktorý plynule prechádza z jednej miestnosti do druhej. Ak máte biele steny, zárubne môžete natrieť rovnakou farbou ako dvere, alebo zvoliť netradičný odtieň pre oživenie domácnosti. V miestnostiach s tmavými alebo farebnými stenami vyniknú aj biele zárubne, ktoré priestor zosvetlia a odľahčia.

 

Odporúčame produkty:

Maľovanie kovových zárubní

Na maľovanie kovových povrchov môžete použiť rôzne typy farieb. Výber je o to jednoduchší, ak plánujete maľovať kovové zárubne v interiéri, kde farebný náter nebude vystavený vonkajším vplyvom. Maľovanie kovu pritom nemusí vyžadovať špeciálne postupy ani zabrať dlhší čas, než náter dreva alebo stien. Farby na kov Vintro sú riediteľné vodou a maľovanie zárubní s nimi zvládnete bez ťažkostí.

Ako postupovať pri maľovaní zárubní

  1. Uistite sa, že na okrajoch zárubní a na závesoch nie sú zvyšky omietky alebo interiérovej farby. Nežiaducu farbu môžete odstrániť pomocou škrabky alebo drsnejšej kefy.
  2. Zárubňu umyte mydlovou vodou, aby ste odstránili prach a mastnotu.
  3. Povrch starého náteru prebrúste brúsnym papierom alebo brúsnou hubkou, aby bol povrch drsný a ľahšie prijal farbu. Ak boli zárubne maľované už niekoľkokrát, bude lepšie, ak použijete silný odstraňovač náterov.
  4. Na ochranu stien a podlahy môžete v tomto použiť maliarsku pásku alebo fóliu.
  5. Na prvý náter slúžia základové farby, ktoré povrch pripravia na vrchný náter. Na jeho nanášanie môžete použiť syntetický štetec, ktorý sa ľahšie dostane do záhybov.
  6. Po vyschnutí základovej farby naneste penovým valčekom zvolený odtieň vrchnej farby a nechajte dôkladne vyschnúť. V prípade potreby pokračujte nanesením druhej vrstvy.