Maľovanie dreva pôsobí ako jednoduchý, priamočiary proces. Niektorí výrobcovia farieb ale upozorňujú, že pre najlepší výsledok bude potrebné drevo najskôr zbrúsiť. Brúsenie dreva pred náterom je totiž dôležitý krok, ktorý by ste pri výrobe či renovácii nábytku nemali vynechať.

 

Ak ste už niekedy pracovali s drevom, pravdepodobne ste sa stihli oboznámiť s brúsnymi papiermi alebo elektrickými brúskami. Brúsenie dreva vyhladzuje nerovnosti, odstraňuje starú farbu a lak, zarovnáva vrstvy tmelu a zvyšuje celkovú kvalitu povrchu. Maľovanie dreva bude efektívnejšie, ak sa niekoľko minút vopred budete venovať brúseniu.

Je brúsenie dreva pred náterom nevyhnutné?

Brúsenie dreva je neoddeliteľnou súčasťou takmer každej povrchovej úpravy dreva. Renovácia nábytku často vyžaduje odstránenie starých náterov a vyhladenie drevených vlákien, ktoré môžu vystupovať do priestoru. Brúsenie tieto problémy vyrieši prakticky v jednom kroku.

 

Farby na drevo sa na obrúsený povrch nanášajú rovnomernejšie a lepšie na ňom držia. Z toho dôvodu sa odporúča vždy, aj keď je starý náter hladký a nepoškodený. V tom prípade je totiž možné, že sa z neho nová farba začne odlupovať, alebo nebude mať dostatočné farebné krytie.

Brúsenie dreva nie je nevyhnutné, ak chcete zakryť malý škrabanec v nátere, alebo farbu použiť na maľovanie dekoratívnych prvkov. Pri natieraní veľkej plochy ale odporúčame prebrúsiť drevo tak, aby sa ňom nezostali zvyšky starých produktov. Ak farbu nanesiete na nerovné drevo so zvyškami laku a starej farby, môžu sa na ňom vytvoriť fľaky.

Brúsenie dreva je dôležité aj pri lakovaní

Po nanesení laku na surové drevo sa jeho vlákna často „zježia”, čo vytvára drsný povrch dreva. Brúsenie je preto potrebné aj po vytuhnutí prvej vrstvy laku na drevo. Rozstrapatené vlákna sa brúsením zarovnajú s povrchom a drevo bude pripravené na finálnu vrstvu laku. 

Podľa čoho vybrať zrnitosť brúsneho papiera?

Pri delení brúsneho papiera podľa zrnitosti platí, že čím je číslo menšie, tým je papier hrubší a abrazívnejší. Zrnité papiere sú vhodné na odstránenie starých náterov. Vyšším číslom označujeme jemnejšie brúsne papiere, ktoré povrch dreva vyhladzujú. Na výber máte z mnohých druhov brúsnych papierov, špongií či plátien. 

 

Na hobby práce s drevom vám postačí jeden drsnejší papier s označením zrnitosti 60 a jeden jemnejší, napríklad 180 alebo 220. Ideálna zrnitosť brúsneho papiera závisí od druhu dreva aj požadovaného výsledku, časom je preto vhodné rozšíriť svoju výbavu o ďalšie stupne zrnitosti. Sami napokon uvidíte, s čím sa vám pracuje najlepšie.

Tipy pre efektívne brúsenie dreva

  • Medzi každými dvoma brúseniami povrch oprášte alebo povysávajte, zvyšky materiálu totiž môžu na dreve spôsobiť ryhy.
  • Ak brúsny papier nefunguje tak dobre ako na začiatku práce, môžete ho povysávať alebo opláchnuť vodou. Tak z neho odstránite usadené brusivo.
  • Pri prácu s brúskou dbajte na to, aby ste brúsili priečne cez vlákna dreva.
  • Jemnosť dreva môžete otestovať pomocou vody. Drevo po brúsení navlhčite, vlákna sa po vyschnutí mierne rozstrapkajú a odhalia skutočnú drsnosť povrchu.