Kde sú tie časy, keď sa veci vyrábali tak, aby vydržali celé generácie a nie tak, aby sme si o pár rokov museli kupovať nové?

Možno sa aj u vás nájde staromódna, ale zachovalá skriňa po babičke, alebo jednoducho zatúžite po zmene. Nábytok je ešte dobrý, ale možno, kde tu, sa nájde nejaký škrabanec či ošúchaná farba. Nemusíte hneď kupovať nové kusy. Zvoľte ekologické a zároveň ekonomické riešenie –starú skriňu zrenovujte!

Ak sa vám v mysli vynorili pochybnosti, či to zvládnete, uistíme vás, že to hravo zvládne každý, kto má doma skrutkovač a trochu času nazvyš. Navyše je použitie kriedových farieb Vintro tak jednoduché, že si ich zamilujete vy aj vaša peňaženka, pretože investícia do farieb je jednoznačne lacnejšia, ako kupovať úplne novú skriňu.

Ak ste o kriedových farbách ešte nepočuli, odporúčame si prečítať Návod na kriedové farby pre každého začiatočníka.

Ako na renováciu starej skrine?

  1. V prvom rade sa rozhodnite, aký by mal byť výsledný produkt vašej prerábky. To znamená farba, štýl, nové úchytky, ap. Nachystajte si všetko potrebné. Možno vám v inšpirácii pomôže článok 5 spôsobov, ako použiť kriedové farby Vintro na nábytok.
  2.   Ak je to čo i len trochu možné, je dobré prerábať nábytok vo vnútri. Vonku vám síce farba rýchlejšie uschne, ale zároveň vám môže na ešte mokrú farbu sadnúť prach a nečistoty. Kriedové farby Vintro sú ekologické, riediteľné vodou a ich zápach minimálny. Pri otvorenom okne, prípadne s ventilátorom, to hravo zvládnete. Nezabudnite okolo seba a prípadne aj pod skriňu položiť kartóny alebo fóliu, aby ste si ušetrili prácu s čistením farebných kvapiek z podlahy.
  3.   Akékoľvek časti skrine, ktoré nechcete natierať, oblepte maliarskou páskou.
  4.   Skrutkovačom odmontujte kovové časti – úchytky, ap. Dobre ich uložte, prípadne ich môžete takisto vymeniť za nové, aby ladili k novému dizajnu.
  5.   Povrch skrine nemusíte nijako zvlášť upravovať. Kriedové farby sa dobre prichytia aj na lak, starú farbu, alebo iný povrch. Ak by boli na povrchu ryhy alebo dierky, tie môžete vyplniť špeciálnym tmelom / lepidlom na drevo, pokiaľ tam nemajú zostať účelovo a vytvárať dojem starého nábytku.
  6.   Predtým ako nanesiete základovú farbu, povrch skrine dobre umyte teplou vodou s trochou saponátu, aby ste odstránili akékoľvek nečistoty a mastnotu. Utrite do sucha.
  7. Naneste základovú farbu Vintro Supreme Primer, vďaka ktorej bude náter dobre držať.
  8. Po vyschnutí základovej farby, naneste niektorý z odtieňov kriedovej farby podľa vášho výberu. Je viac ako pravdepodobné, že len jeden náter nebude stačiť. Čím tmavší povrch, tým viac náterov budete potrebovať, ale maximálne tri.
  9. Ťahy štetcom robte v akomkoľvek smere, ale posledné ťahy urobte v smere drevených vlákien, aby ste dosiahli rovnomerný a hladký povrch.
  10. Medzi jednotlivými nátermi si dajte pauzu, nakoľko prvý náter musí najskôr dobre vyschnúť. Aby vám medzi časom štetec s farbou nevyschol, vložte ho v uzatvárateľnom sáčku do chladničky.
  11. Po uschnutí aj posledného náteru, votrite vosk Vintro , ktorý ho chráni a pomáha vyniknúť farbe. Vosk rozotrite špeciálnym štetcom z prírodných vlákien na vosk krúživými pohybmi alebo v protismere rastu vlákien. Posledné ťahy urobte v smere rastu drevených vlákien. Následne povrch ešte vyleštite suchou handrou.
  12. Ak si želáte vytvoriť ošúchaný vzhľad povrchu, ako vidíte na obrázku nižšie, potom ešte pred natretím voskom, drsnym papierom prejdite po tých miestach, ktoré chcete „vyšúchať.“

 

Veríme, že sme vás inšpirovali a prispejeme k vášmu rozhodnutiu renovovať staré na nové. Zaberie to istý čas a overí vašu trpezlivosť a kreativitu, ale sme presvedčení, že dobrý pocit z výsledkov svojej práce, bude stáť za to. Navyše, ide skutočne o veľmi ekologické, finančne výhodné riešenie a čo je ešte lepšie, budete mať doma unikátny kúsok.