Podkladová farba – áno alebo nie? To je otázka, na ktorú nedostanete jednu jednoznačnú odpoveď. Tí, čo chcú ušetriť čas i peniaze budú tvrdiť, že ju netreba. Následne sa budú trápiť s opakovaným nanášaním viacerých vrstiev vrchnej farby, odstraňovaním nerovností a hľadaním chyby, keď sa výsledný odtieň nebude tomu na etikete podobať.

Tí, čo už maľovali vlastnými rukami a chcú dosiahnuť kvalitný náter a identický odtieň vrchnej farby vám zase povedia toto…základná farba je základ. Je to podkladová farba, primer, ktorý sa nanáša na stenu ako prvá vrstva. Má hneď niekoľko funkcií. Zakrýva nedokonalosti surovej steny, alebo fľaky, či nedorobky. Ak je stena, ktorú sa chystáte maľovať veľmi pórovitá, základná farba vytvorí perfektný podklad, na ktorom sa finálna farbu dobre udrží. Ušetrí vám prácu s nanášaním viacerých vrstiev finálnej farby, ktorá by bez primeru presiakala do pórov. Podkladová farba je nápomocná aj v opačnom prípade, a síce, keď je stena príliš hladká. Dekoratívna farba sa na takúto hladkú stenu nemá ako prichytiť. V skutočnosti teda možno objektívne povedať, že použitie základnej farby pri maľovaní šetrí váš čas i peniaze.

Základná farba sa môže použiť, a maliari vám to aj odporučia, taktiež pri prekrývaní starej maľovky. Ak chcete zmeniť odtiene vašich stien, je dobré najprv si ich zneutralizovať a zjednotiť. Až následne nanášame vrchnú dekoratívnu farbu. Ak by sme ju totiž naniesli na surovú stenu, alebo pôvodnú maľovku, výsledný efekt by nemusel dopadnúť podľa očakávaní. Farebný tón môže byť úplne iný, ako na etikete. Preto nepreskakujte základný krok, je totiž veľmi podstatný.

 

Základná farba

Ak uvažujete o prerábke, či zútulnení, vynoviť staré steny môže byť krok správnym smerom. Tie si často pamätajú a pripomínajú nám, čo všetko sme medzi nimi zažili. Fľaky od malých detských rúk, prvé čmáranice mimo papiera, vyliata káva, alebo červené víno po ťažkom víkende. Je toho veľa, čo si naše steny odnesú. Novej fasáde sa po istom čase určite potešia. Popri výbere zaujímavých odtieňov netreba zabúdať na prácu s podkladom. Pred vymaľovaním je potrebné ho zjednotiť, odstrániť staré fľaky a drobné chyby. Samotné vymaľovanie prichádza na rad až po aplikácii základného náteru.

 

Skôr než sa chytíte štetca

Každý šikovný kutil vie, že maľovanie nie je iba o farbách a štetcoch. Skôr, než sa do toho pustíte, stenu je potrebné ošetriť.

Na čo všetko myslieť pred maľovaním:

  • zvesiť všetky poličky, obrazy, zrkadlá, či dekorácie,
  • premiestniť nábytok ďalej od steny a pre istotu ho prekryť fóliou.
  • okná , rímsy aj zásuvky chráňte pred ušpinením fóliou a páskou.
  • pokiaľ chcete mať novú farbu iba na stene, starostlivo prikryte podlahu
  • stenu očistíme od prachu a drobných nečistôt navlhčenou hubkou alebo handričkou

Následne si pozorne prejdite celú stenu. Tmelom vyplňte diery po klincoch, prípadne iné nerovnosti, praskliny a škáry. V ďalšom kroku prichádza na rad základná farba. Tá stenu zjednotí a pripraví na nanášanie finálnej farby. Výhodou základných farieb je, že na nich ďalšia vrstva dekoračných farieb lepšie drží. Dobrá podkladová farba nekvapká, takže ju môžete nanášať podľa ľubovôle štetcom alebo valčekom. Pri väčšej ploche dobre poslúži valček, v kútoch a okolo zástrčiek a okien použite pre presnejšie nanášanie štetec.

Základná farba Vintro schne iba 1 až 2 hodiny. Preto môžete po cca 2 hodinách pokračovať v maľovaní a všetky práce tak stihnete za jedno sobotné dopoludnie. Naše podkladové farby prichádzajú v odtieni bielej a sivej, sú takmer bez zápachu a okrem stien ich možno použiť i na drevenom alebo kovovom podklade.