Slovo khaki pochádza z urdského „khaki” a znamená „zaprášené” alebo „zafarbené prachom“. Táto farba bola pôvodne vojenským prvkom a ako mnohé iné súčasti armádnych uniforiem, aj ona sa dostala do bežných obchodov s oblečením. Dnes je khaki obľúbená nielen v móde, ale aj interiérovom dizajne.

História khaki farby

Khaki farbu pôvodne nosila britská indická armáda, konkrétne Zbor sprievodcov (Corp of Guides), v roku 1846. Táto vojenská jednotka, zostavená a vedená Henrym Lumsdenom, bola z väčšej časti tvorená domorodcami, ktorí boli Britmi odvlečení do služby. Angličania nosili počas 70 rokov okupácie Indie červené uniformy, ktoré boli pre svoju žiarivú farbu a veľkú váhu nepraktické v bitkách v rozpálenej indickej horúčave. Boli však symbolom pomyselnej nadradenosti. 

 

Na konci 18. storočia sa vojna začala meniť a s príchodom bezdymového pušného prachu nemali červené uniformy už žiadne maskovanie. Dôvtipnejší anglickí dôstojníci prítomní v Corp of Guides si všimli, ako ich indickí vojaci nosia iba ľahké bavlnené odevy, a ako ich natierali pôdou a dokonca aj čajom, aby tak splynuli s okolím. O dva roky neskôr, v roku 1848, boli vydané prvé oficiálne khaki uniformy. Dokonalé khaki farbivo bolo patentované tesne pred druhou búrskou vojnou v roku 1899.

Khaki farba sa ujala aj medzi Američanmi

Ľahké bavlnené odevy sa stali uniformou takmer pre každú kolonizačnú mocnosť. Američania mali túto farbu oblečenú po prvýkrát na Kube a na Filipínach počas španielsko-americkej vojny, v roku 1898. Nohavice, ktoré nosili americké jednotky, sa začali nazývať chinos. Prvé chinos nohavice boli khaki farby a vyrábali sa z bavlnenej keprovej látky. Práve preto si ľudia začali zamieňať ich názvy a dnes sa stretneme aj s tým, že pojem khaki označuje druh látky, alebo sa používa ako synonymum pre chinos nohavice. 

Cesta khaki farby do našich šatníkov

Khaki oblečenie, hlavne známe americké chinos nohavice, bolo používané až do konca druhej svetovej vojny. V 60. rokoch sa chinos nohavice dostali na trh pre mládež, ktorá túžila po nových farbách, strihoch a materiáloch. Tradičná khaki farba vzniká zmiešaním hnedej a zelenej, no v období svojho vzniku pripomínala skôr bledší odtieň béžovej. Dnes má táto farba viacero variácií, od bledohnedej až po tmavú zelenú. Nemožno však poprieť, že každá z týchto možností stále pripomína vojenskú kamufláž.

Ako kombinovať khaki farbu?

Khaki farba je tlmený, neutrálny a zemitý odtieň. Aj s prímesou zelenej či sivej napodobňuje farby, ktoré nájdeme v jesennej prírode. Práve tu sa môžeme inšpirovať aj pri výbere odtieňov, ktoré ku khaki farbe zladíme. K zelenšej khaki farbe sa hodí napríklad tmavší smotanový odtieň Old Lace alebo hnedočervená Mulberry. K svetlejšej, béžovej variácii khaki farby môžeme zladiť modrý odtieň Chiswick House alebo sivohnedý odtieň Fresco.